Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Virágvasárnaphoz és a nagyhéthez közeledve a Néprajzi Múzeum is szeretne hozzájárulni az ünnepi készülődéshez, akár családi körben, akár az oktatásban nyílik lehetőségünk elmélyedni a húsvéthoz közeli időszak hagyományainak világában.
A húsvét a keresztény kultúrkör kiemelkedő ünnepe. Gyökereit a történelem előtti időkben találjuk: a természet tavaszi éledésével az emberek a termékenységet, az újjászületést ünnepelték. Lelkiségben ezt szimbolizálja Jézus kereszthalála és harmadnapra történő feltámadása ugyanúgy, mint a szaporaságáról ismert nyuszi, az életet rejtő tojás vagy a tisztító víz.
Napjainkban a húsvétot a falusi közösségekben és városi terekben egyaránt a kulturális elemek változatossága jellemzi. A keresztény egyházi hagyományokra paraszti és polgári szokások rakódtak, az ezredforduló fogyasztói magatartása pedig egészen új elemekkel bővítette az ünnep tárgyi világát, szokásait. Barka, tűz és pászkaszentelés, kalács, sonka, hímes tojás, locsolkodás – mindez a nép húsvéti szokásaihoz tartozik.
Egy ünnep attól válik különlegessé, hogy az azt megelőző időszak készülődéssel, ráhangolódással telik. A közös tevékenység remek alkalmat nyújt a beszélgetésekre is, másrészt lefoglalja a gyerekeket, és az alkotás örömével az egész család közelebb kerülhet ehhez a sokszínű ünnephez, annak talán kevéssé ismert, ma is élő hagyományaihoz. Ebben kíván segítséget nyújtani, és eligazodást adni a Néprajzi Múzeum, melynek digitális anyagai, filmjei, gyűjteményei mind kiváló ismeretterjesztést és szórakozást jelentenek a húsvéti készülődésben.
Húsvéti üdvözlet, képeslap, NM Ny 7082
A tavaszi ünnepkör hagyományaiból
A Mozgóképtár archív filmjeinek segítségével a kiszehajtás, a mancsozás, a búza- és barkaszentelés mellett a zöldágjárás is megelevenedik az ötvenes években készült felvételeken. A kalocsai tojásfestés
Kalocsai tojásfestés
Kalocsán és környékén a tojásokat ecsettel, gyönyörű virágmotívumokkal díszítik, pingálják.
Húsvétra várva
A Néprajzi Múzeum digitális oktatási segédanyagát szeretettel ajánljuk iskolai és otthoni felhasználásra egyaránt.
Húsvéti ételszentelést, képeslap, Kárpátalja, NM Ny 5905
A Hangtárban található virágvasárnapi passió éneket is érdemes meghallgatni, amelyet 1950-ben gyűjtött, rögztett gramofonlemezre Lajtha László és Rajeczky Benjámin. A dal címe: Az időben mondá Jézus az ő tanítványinak.
Fragile/Költözik a Tojásgyűjtemény
2019-ben a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa (ICOM) FAIMP 2.0 fesztivál díjnyertes alkotása lett ez a film, amely a Néprajzi Múzeum több ezer darabot számláló Tojásgyűjteményét, azok költözésre való felkészítését mutatja be. Érdekességeket hallhatunk benne a lidérccsirkéről is, s azt, hogy miként találkozhatunk vele, vagy szabadulhatunk meg tőle, megtudhatjuk a gyűjtemény kurátorától, Foster Hannah Daisy-től.
A hajdúhadházi református húsvétköszöntők egész sorát jegyezték le, 32 változatot. Ezek a népies, félnépi alkotások részint az ünnepre emlékeztetnek, részint a locsolkodást emlegetik, és a jutalomként adott piros vagy hímes tojásra emlékeztetik a háziakat. (Magyar Néprajz VII., Folklór 3.)
Adjon a jó isten, Boldog ünnepeket! Mindenféle jókkal Lásson el titeket. Az öreg nagyapám Ily köszöntőt hagyott, Örvendjetek vígan, Jézus feltámadott. Öröm ez tinéktek, Énnekem és másnak, 161De én is örülök A hímes tojásnak. Adjanak hát nékem, Néhány piros tojást, Hogy jó kedvvel menjek Az utamra tovább. (Enyedi 1988: 38) Húsvét másodnapján Mi jutott eszembe, Üveg rózsavizet Vettem a kezembe. Elindultam vele Piros tojást szedni. Adjatok hát lányok, Ha nem sajnáljátok, Nagyon megbánjátok, Licskes, lucskos lesz az ünneplő ruhátok. (Enyedi 1988: 41)