Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Egy évvel ezelőtt örömteli várokozással, készülődéssel, tervezéssel telt az advent. 2020-ban a bizonytalanság, a feszültség és sokszor a félelem hatja át a karácsonyi készülődés napjait. Hogyan ünnepeljük a karácsonyt? Együtt tudunk-e ünnepelni családunkkal, barátainkkal? Egészségesek leszünk-e vagy betegek? Elmenjünk-e nagyszüleinkhez vagy ne? A feltett kérdések azt is jelzik, hogy ma is fontos ünnep számunkra a karácsony. Nem a megszokott módon, a hagyományainknak megfelelően, de ünnepelni szeretnénk.
A karácsony, Jézus földi születésének napja, aki elhozta a fényt, a megváltást az emberek számára. A vallási tartalmán túl a szeretet, a család, a békesség, az öröm ünnepe is ez a nap. Az öröm, amely ebben az időszakban mindenkinek a szívében ott van, de 2020-ban a bosszúsággal együtt van jelen. Ennek a kettősségnek a kapcsán had idézzük Konrad Lorenznek az öröm-bosszúság mechanizmusáról írt gondolatait. ”Miután egyre inkább uralma alá vonta környezetét, a mai ember szükségszerűen megváltoztatja öröm-bosszúság háztartásának egyensúlyát, a bosszúságot kiváltó ingerekkel szemben egyre inkább túlérzékenységet mutat, míg az örömmel szemben fásultságot, ami nemkívánatos következményekhez vezethet. A bosszúsággal szembeni növekvő türelmetlenség - az örömök csökkenő vonzásával együtt oda vezet, hogy az emberek nem képesek munkát fektetni olyan tevékenységekbe, amely az "örömöket" majd csak a későbbiekben hozza meg.”
Miért kellett ennek így történnie? Hogyan tud ez a parányi vírus ilyen globális katasztrófát okozni? Ki okozta ezt, a természet, vagy ebben mi emberek, az eddigi életmódunk is benne van? Mit tudunk tenni, hogy legyőzzük ezt a járványt? A praktikus válaszokat mindenki napról-napra hallja, látja. Az emberek többsége betartja ezeket a szabályokat, mert kötelező. De betartanánk akkor is, ha nem lenne az? Pusztán a másik emberrel szemben érzett felelősségérzetünk miatt? Mit tudok tenni én egyénileg a megoldásért? Tegyük fel ezeket a kérdéseket magunknak, gondolkozzunk el ezen.
Ez a vírus globális megpróbáltatást okoz nekünk, de ha befektetjük a munkát, akkor az örömünk is globális lesz. Bizakodjunk, hogy a következő karácsonyt örömökben gazdagabban és szeretteink körében ünnepelhetjük.
„S ime, halvány fény derengett, A legmesszibb árnyak nyilnak, S valami jön, rezgő csillag, S ép éjfélre odalép. A varázskör bomlik, enged - Világ fénylik elűl hátul, Teli csésze sugarátul, Mit ifjú hoz, csodaszép.”
(J.W.Goethe: A kincskereső, Dóczy Lajos ford., részlet)
A régi idők karácsonyának megidézésére fogadják szeretettel a Néprajzi Múzeum karácsonyi összeállítását! https://www.teliunnepkor.org/
szerző: Koltay Erika, múzeumpedagógus, néprajzkutató