Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Az augusztus 25-27-én a kalotaszegi Sztánán a Néprajzi Múzeum szervezésében megrendezett Nemzetközi Népismereti Filmszemle felnőtt és ifjúsági kategóriában hirdetett díjazottakat. 2023-ban a klasszikus néprajzi témák helyett társadalmi problémákkal, napjaink élethelyzeteivel foglalkozó filmek vannak többségben a sztánai filmfesztiválon. A versenyfilmek ősszel Budapesten a Néprajzi Múzeumban is megtekinthetők lesznek.
A Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány 2013-ban indította el a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét. A filmfesztivál minden évben ifj. Kós Károly születési helyén, a kalotaszegi Sztánán kerül megrendezésre. A Néprajzi Múzeum 2023-ban átvette a filmszemle szervezési feladatait és a pályázat lebonyolítását az Alapítványtól, megtartva a helyszínt és a hagyományokat.
Az idei pályázatra 69 filmet neveztek a hazai és határon túli alkotók, nyolcat 8 ifjúsági kategóriában. A versenybe 42 filmet választott ki a 7 tagú zsűri. A filmszemle ünnepélyes megnyitóján Dr. Kemecsi Lajos a Néprajzi Múzeum főigazgatója, Kós Béla, a Dr. Kós Károly Alapítvány és a zsűri elnöke és Dr. Simon István Előd kolozsvári konzul köszöntötte a résztvevőket. A díjak átadására augusztus 27-én került sor. A filmszemle a helyi református templomban istentisztelettel, majd ezt követően Kós Károly és Ifj. Kós Károly szobrainak koszorúzásával zárult. Koltay Erika, a Néprajzi Múzeum munkatársa, a fesztivál főszervezője szerint sikerült megtartani a korábbi családias hangulatot nagy intézményi szervezőként is.
A szemle résztvevői „Általánosan elmondható a nevezett filmekről, hogy a klasszikus néprajzi témák feldolgozása egyre csökkent az elmúlt 8 évben, és növekszik a társadalmi problémákkal, napjaink élethelyzeteivel foglalkozó filmek száma, különösen a fiatal alkotók filmjeinél - a Népismereti Filmszemle elnevezés ezért továbbra is aktuális és találó.” – mondja Koltay Erika.
A nyertes film Bácskai Gabriella Ahol mégsem kolbászból van a kerítés c. alkotása, melynek középpontjában a Kolbászsor Kelebia külterületének szebb napokat látott tanyasora áll. Az elhagyott házak között pár lakott porta: csak a legkitartóbbak maradtak. A tanyagondnok az egyetlen kapocs a külvilággal, köldökzsinór, fizikai és érzelmi segítség: élelmiszert és gyógyszert hoz, beteget orvoshoz visz, ház körüli munkát végez és lelket ápol. Útját kísérve feltárulnak az egyéni sorsok drámai vagy felszabadult pillanatai. Megnyílnak a magányban élő emberek, akik zárt világukba nehezen engedik a látogatót.
„Sokat számít a díjak odaítélésében a feldolgozott téma aktualitása, a film üzenete. A döntésnél nem mindig a tökéletes technikával, dramaturgiával rendelkező filmek nyernek.” – mondja Koltay Erika.
Dénes Zoltán Táncház - ahogy elkezdődött című, a budapesti táncház mozgalom indulásáról szóló alkotása nyerte a második díjat. A harmadik helyezett Kovács László Akiket a háló megfogott c. filmje, mely része a rendező Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti listáján található értékeket bemutató sorozatának, ezúttal a kisszerszámos halászok ősi mesterségéről.
Idén a szervezők hangsúlyt fektettek a fiatalabb korosztály megszólítására is. Egyelőre 8 film érkezett a diákoktól, de bíznak benne, hogy ez a szám évről-évre növekedni fog. Az ifjúsági kategória győztese Horváth Viktória Magyarnak születtem Erdélyben c. alkotása. Munkáját Gyöngyösi Tibor a kiskunmajsai Tomori Pál Katolikus Gimnázium Technikum és Kollégium tanára segítette. A filmből a Dévai Szent Ferenc Alapítvány petrozsényi Jézus Szíve Gyermekotthonban élők életét ismerhetjük meg.
A felnőtt kategóriában pályázók közül kiemelkedik a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészkara, ahonnan összesen 28 rövidfilmes pályázat érkezett, amelyek közül két alkotás is különdíjat kapott. A diákok oktatója Dr. Tari János.
A versenyfilmeket ősszel is meg lehet tekinteni, a Néprajzi Múzeum egy válogatás-vetítést rendez Budapesten a Múzeumok Őszi Fesztiválja alatt, szeptember 25. és november 12. között.
Előtérben a zsűri Díjazott filmek
1. Bácskai Gabriella: Ahol mégsem kolbászból van a kerítés
2. Dénes Zoltán: Táncház – Ahogy elkezdődött
3. Kovács László: Akiket a háló megfogott
Különdíjak
1. Sztánai Református Egyközség plakettje - Raj Rozália- Nagy István: Ahogy illik…
2. Dr. Kós Károly Alapítvány - T. Bányai Péter- Vargyasi Levente: Keserédes
3. Magyar Néprajzi Társaság - Sztanó Hédi: „Kétszeresen imádkozik, aki énekel” -” – Sebestyén Márta népdalénekes
Ifjúsági Kategória
1. Horváth Viktória: Magyarnak születtem Erdélyben
tanára: Gyöngyösi Tibor (Tomori Pál Katolikus Gimnázium Technikum és Kollégium, Kiskunmajsa)
2. díj nem került kiadásra
3. Marton Áron: A kaláris fényében…!
Hutter Csenge: Üvegszilánkok (KRE Bölcsészttudományi Kar)
Bácskai Nagy Barnabás: Mémsorsok (KRE Bölcsészettudományi Kar)
tanáruk: Dr. Tari János (KRE Bölcsészettudományi Kar)
Könyvjutalmak
1. Kurucz Réka: Az Ormánság bora
2. Tari János: A táncanyanyelv mestere – Tímár Sándor a Nemzet Művésze
3. Daczó Dénes: A völgy hangja
Az ifjúsági nyertessel A képeket Gyöngyösi Tibor és Dorcsák Péter készítette.