Programok

Felrajzolt könyvek IV.: Petrányi Luca - A felázott föld fenekéig

2024. dec. 18. 18:00 - 19:00
A Felrajzolt könyvek a MaDok-program vizuális kísérleti terepe: kortárs alkotókat kérünk fel, hogy a Néprajzi Múzeum kiadványaiból inspirációt merítve rajzoljanak a feketére festett felületre.
 
Megnyitó: 2024. december 18., 18 óra
Köszöntőt mond: Frazon Zsófi
Helyszín: Néprajzi Múzeum Etknow könyvesbolt előtti tér
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
(A %-jel dobütést jelent.)
“Jó legyen
valahogyan
Homokos földet porozva tapossuk,
….földet
lábikránking
tapossuk (táncolva)
a felázott föld fenekéig tapossuk (táncolva)
….
Valahogy ments meg!
Jót tegyél!
Folyó menti földön,
felkél a nap,
arcunkba sugárzik.”
Sámándal gyógyításnál, éjjel (részlet) In Baráthosi Balogh Benedek: Távoli utakon, A Néprajzi Múzeum tudománytörténeti kiadványsorozata 9., Néprajzi Múzeum, Budapest, 1996., 81.
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Baráthosi Balogh Benedek (1870–1945) amatőr gyűjtő, autodidakta kutató, aki az őshazát és a magyar nép eredetét kutatta Közép-és Kelet Ázsiában az első világháború előtt. Terepkutatásai során 1908-ban eljutott az Amúr-menti népekhez, ahol nyelviségüket és hidelelemvilágukat kutatta. Ennek eredményeképp a Néprajzi Múzeum gyűjteménye számos tárggyal, fotóval, írott anyaggal gazdagodott és Baráthosi úti jegyzeteivel. A Felrajzolt könyvek negyedik kiadásának ihletadója az a Batáthosi halálának 50. évfordulójára szerkesztett könyv, ami terepreszállásainak útinaplóit, fotóit és rajzait tartalmazza. A könyv legizgalmasabb hányada a sámánizmus hiedelemvilágával, rítusaival, varázsalataival és amulettjeivel foglalkozik. Baráthosi több ízben is csak ellesni vagy kihallgatni tudta a sámánok tudását, sok esetben nem engedték alanyai, vagy maga a helyzet, hogy kezdetleges fényképezőgépével fotózzon vagy felvegye énekeiket. Jegyzeteiben olvashatjuk, hogy bálványaikat eladni nem akarták, hisz erejüket elveszették volna, másolatként pedig Baráthosi megkaparinthatta volna a tárgyak hatalmát is. Ezért csak szemére, fülére és kezére hallgathatott. Így rajzokkal (amit nem tudni, hogy ő vagy felesége készített) és képszerű, részletes leírásaival örökítette meg a sámánizmus kultúráját. Az Amúr-menti amulettek és sámántárgyak rajzai, illetve Baráthosi élményszerű leírásai ihlették meg Lucát is. A rajzolás a kutatás eszköze és arra is jó, hogy a hazavihetetlen tárgyat hazavihessük. Az ábrázolt tárgyak mind varázstárgyak és lelkük van. Bennük van a szelek őrzője, a tigris istenke szelleme, de ficánkolhat bennük démonka is.
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Petrányi Luca építész és képzőművész. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza, ahol az egzotikusság megjelenési formáit kutatja a kortárs képzőművészetben indonéziai fókusszal. Kiindulópontját három éves indonéziai tartózkodása adta. Speciális fókusza a textíliákon van, mivel képzőművészként textilfestéssel foglalkozik. A Useless Galeri alapítója, amiben Solymár Fannival együtt független kurátori parxist visznek különböző csoportos kiállítások, performatív, zenei események formájában galérafalakon túl, liminális, átmeneti terekben. Luca munkássága interdiszciplináris, van amikor díszletet tervez, van amikor házat, de van úgy, hogy közösséget szervez.
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
A MaDok a jelenkorkutatás múzeumi programja, amelyet 2003 óta a Néprajzi Múzeum szervez és koordinál. A MaDok-program fókuszában a kortárs tárgyi világ megőrzése és a jelenkor múzeumi dokumentálása és bemutatása áll. A program a jelenkor fogalmához tartozó, gyűjteményi szempontokat is megvalósító empirikus kutatások láthatóvá tételére és tudományos fórum kialakítására tett kísérlet.
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Kapcsolódó kiadvány: Baráthosi Balogh Benedek: Távoli utakon, A Néprajzi Múzeum tudománytörténeti kiadványsorozata 9.,Néprajzi Múzeum, Budapest, 1996.
https://etnoshop.hu/.../barathosi-balogh-benedek-tavoli.../
 
 
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Grafika: Petrányi Luca
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Ötlet: Gellér Judit
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Kurátor: Zsoldos Anna
JEGYEK