Museum of Ethnography
H-1146, Budapest, Dózsa György út 35.
Phone: +36 1 474 2100
Email: info@neprajz.hu
Author: Kiss Margit
Makers of fine painted furniture in 18th-century Transylvania
Exhibition catalogue
Néprajzi Múzeum, Budapest, 2008. 119 p.
In Hungarian with English summary
"[...] egyszer valamikor el kell végezni azt a munkát, melyet Jankó János sürgetett: rajzban, de még inkább színes másolatban össze kell gyűjteni templomi festményeinket. [...] Enélkül nem lehet összehasonlítást végezni, értékelő megállapításokat tenni, illetőleg helyes következtetéseket levonni. Ez a munka sürgős, mert a festmények anyaga romlandó, s néhány pusztulás már pótolhatatlan veszteségeket okozhat..." (Kelemen Lajos, 1927)
Kalotaszeg festett asztalosmunkáinak említésekor - akár a templomokról, akár bútorokról legyen szó - szinte mindig elhangzik az Umlingok neve, akikről elsőként Jankó János emlékezett meg a vidékről írt nagy munkájában, 1892-ben.
A szász festőasztalos-család - idősebb Umling Lőrinc és két fia, ifjabb Umling Lőrinc és János - az 1740-es évektől a század végéig templomok sokaságán hagyta rajta keze nyomát, s látta el festett asztalosbútorokkal a falvak népét. Hatásuk a következő két évszázadban is érvényesült. Az általuk meghonosított, olasz reneszánszban gyökerező, provinciális, majd fokozatosan elnépiesedő díszítmények a 19. században tovább éltek a templomokban, a népi és népi ihletésű polgári bútorokon egyaránt.
Kik is hát az Umlingok, akik fél évszázadra "monopolizálták" Kalotaszeg templomainak díszítését? Milyen jellegzetes ornamentikákat találunk műveiken? Honnan hozták magukkal ezeket a - Jankó János egykori kritikája szerint - "idegen szellemű" díszítményeket? Kiket utánoztak ők, és később kik másolták őket? Hogyan vált munkásságuk a "magyar népművészet" részévé?
A kiállítás és a katalógus ezekre a kérdésekre keresi a választ; az Umling-műhelyről eddig szétszórtan megjelent levéltári adatokat, a Néprajzi Múzeum idekapcsolódó tárgyi anyagát, az Állami Műemlékvédelmi és Restaurálási Központ és a kolozsvári Transsylvania Trust Alapítvány 1997-ben indított Erdélyi falképek és festett famennyezete elnevezésű felmérőprogramjának fényképeit, gyűjtéseit egybevetve bemutatja a festőasztalos-család - mind mennyiségét, mind jelentőségét tekintve - egyedülálló munkásságát és annak hatását a következő nemzedékekre.
Tartalom Bevezető A festőasztalosokról Az Umling család Szász előzmények Kalotaszegi előzmények A művek A kortársak Az utódok Adattár Irodalom