Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Múzeum a világhálón
Frontemlékektől a hátországi emléktárgyakig
Az első világháború tárgyi emlékei magyarországi múzeumok gyűjteményeiben
Az online gyűjtemény megnyitója
December 1., péntek 15.00-16.00
A Néprajzi Múzeum, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum közös online gyűjteményükben először teszik hozzáférhetővé magas minőségű tárgyfotókkal, értelmező tanulmányokkal az I. világháború idején készült emléktárgyak válogatott anyagát.
Előadók: Gál Vilmos (Magyar Nemzeti Múzeum), Granasztói Péter és Sedlmayr Krisztina (Néprajzi Múzeum), Sallay Gergely és Závodi Szilvia (Hadtörténeti Intézet és Múzeum)
(Vajda László-terem, első emelet)
Múzeum 0-24
Digitalizálási projektek a Néprajzi Múzeumban
December 2., szombat 16.30-18.40
A Múzeum egyik legfontosabb feladata gyűjteményeinek, kiállításainak hozzáférhetővé tétele a világhálón. Ezek az információk a múzeum bezárása után is hozzáférhetők maradnak. A program során megismerkedhetünk az adatbázissal, felhasználásának sokrétű lehetőségeivel, az online katalógusokkal és a virtuális kiállításokkal. Az egyes projekteket bemutatják: Máté György, Kiss Margit, Vida Gabriella, Pálóczy Krisztina, Kemény Márton, Granasztói Péter, Frazon Zsófia, Bata Tímea
(Díszterem, első emelet)
„Tömörlátványok” a Fekete-Körös völgyéből
Györffy István képei
Bemutatja: Gebauer Hanga
December 2., szombat 18.30-19.30
A sztereofényképezés 1911-ben, Györffy István Fekete-Körös völgyében végzett kutatása idején nem számított újdonságnak. Az 1840-es évek óta alkalmazott technika ekkor már második virágkorát élte. A hivatásos és az amatőr fényképészek körében egyaránt közkedvelt sztereofelvételeket „tömörlátmány“, „tömörlátvány“ és „tömörfénykép“ elnevezésekkel is illették. A Néprajzi Múzeum Fényképgyűjteményében őrzött számos sztereokép közül Györffy István Bihar megyében készült felvételeiből mutatunk be válogatást.
(Adattári folyosó, földszint)