Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Fotóalbum 1. Fotóalbum 2.
Az év legmeghatóbb kiállítása cigány történetekkel a Néprajzi Múzeumban!
A cigány közösségekben „álruhában járó” legendás kutató, a „szőke cigány”, azaz Erdős Kamill (1924-1962) etnográfus, nyelvész alig ismert fényképei, a kevésbé kutatott kézirataiból, magnószalagjaiból kibomló történetei állnak a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállításának középpontjában.
Interjú Szuhay Péterrel „Amikor Erdős Kamill elkezdett kutatni az 1950-es években, azon tűnődött az állam, a tudósok, hogy a cigányság kisebbségi csoport, vagy nemzetiség legyen.”
Mit tehet ebben a helyzetben egy autodidaktaként induló, később nemzetközi szaktekintéllyé váló kutató? Szuhay Péter néprajzkutató, kurátor Erdős Kamillról, és az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiűllításról.
Interjú Paréj Gabriellával (1)
Múzeumi kiállításon ismerte fel édesanyját! Paréj Gabriella kurátor a Múzeumok Éjszakája szívbemarkoló meglepetését meséli el.
Interjú Paréj Gabriellával (2)
Milyen érzés, amikor valaki 60-70 évesen lát először fényképet az édesanyjáról? Mi a legfontosabb egy terepmunka során?
Paréj Gabriella kurátor egyszerre mesél a jelenkor kutatója és Erdős Kamill cigánykutató tereptapasztalatainak tanulságairól az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás kapcsán.
Interjú Paréj Gabriellával (3)
Miért egyedülállóak Erdős Kamill cigánykutató 1950-es években készült fényképei a nők és gyerekek szempontjából?
Paréj Gabriella kurátor olyan különleges szempontra hívja fel a figyelmet, amellyel másként fogod látni az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítást a Néprajzi Múzeumban.
Interjú Paréj Gabriellával (4)
Hogyan alakítanak ki aktív párbeszédet a Néprajzi Múzeum munkatársai a látogatókkal?
Paréj Gabriella kurátor az az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás arról, miért érdemes cédulákon kommentelni a kiállításban.
Interjú Schleicher Verával (1)
Mi volt a legizgalmasabb a kurátor számára, amikor Erdős Kamill hagyatékát feldolgozta az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás elkészítéséhez? Schleicher Veronika kurátor, néprajzkutató elárulja!
Interjú Schleicher Verával (2)
Hány fényképet készített Erdős Kamill az 1950-es évek cigányságáról?
Schleicher Veronika kurátor, néprajzkutató lerántja a leplet az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás kulisszatitkairól!
Interjú Schleicher Verával (3)
Miért tudott Erdős Kamill egyedülálló cigánykutató? Miért tudott egyedülálló képet megörökíteni az 1950-es évek cigány közösségeiről?
Schleicher Veronika kurátor az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás kapcsán Erdős Kamill kutatói hagyatékáról.
Interjú Schleicher Verával (4)
Hogy derült ki, kik ezek a gyerekek?
Schleicher Veronika kurátor arról beszél, hogy az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás látogatói miként gazdagítják az Erdős Kamill kutatói hagyatékáról való tudásunkat.
Interjú Schleicher Verával (5)
Miért ragasztják teli cédulával a látogatók az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című kiállítás térképét?
Schleicher Veronika kurátor arról, hogyan tudja a jelenkor embere aktualizálni, bővíteni a néprajzkutatókkal párhuzamosan Erdős Kamill kutatói hagyatékát.
EtnoKultúra 18. epizód részlet - Erdős Kamill kiállítás a Néprajzi Múzeumban