Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Bartók 1921-ben fejezte be A magyar népdal című könyvét, mely az első modern tudományos alapvetés volt a magyar vokális népzene stílusairól. A kötet idén száz éve, 1924-ben jelent meg a Rózsavölgyi és Társa kiadásában, majd a rákövetkező évben a neves Gruyter kiadó németül is publikálta, s ugyanebben az évben dedikálta Bartók a Néprajzi Múzeum könyvtárának a mellékelt képen látható példányt.
A magyar népdal. Bp.: Rózsavölgyi, 2024. – NM Könyvtár 7.251
Bartók több szálon is kötődött a Néprajzi Múzeumhoz (korabeli nevén Magyar Nemzeti Múzeum Néprajzi Osztályához). Az 1906-tól rendszeresen, fonográffal végzett népzenegyűjtései 1909-től kerültek be a múzeumba, többek között a bihari román gyűjtések fonográfhengerei is. E bihari gyűjtéseket feldolgozó, 1913-ban megjelent kötetének – melyet a Román Akadémia ill. a neves Harrassowitz és Gerold kiadó jelentett meg – egy példányát ugyancsak a múzeum könyvtárának ajándékozta (Cântece poporale româneşti din comitatul Bihor). Saját és elődeinek, így pl. Vikár Béla gyűjtéseit ugyanebben az időszakban kezdte el feldolgozni ún. támlapokon, az évek során egyre részletgazdagabbá váló lejegyzései révén a modern magyar zenei muzeológia megalapozójává is vált.
Cântece poporale româneşti din comitatul Bihor. Bucuresti; Leipzig; Viena: Sfetea: Harrassowitz: Gerold, 1913. (Academia Româna. Din Vieța Poporului Român. Culegeri şi studii 14 )– NM Könyvtár 6.221
Az 1918 és 1920 közötti bizonytalan korszakban a zenakadémiai tanítási munkája alól felmentést kapva a Néprajzi Osztály keretén belül végezte feldolgozó és kutató munkáját, ezekben az években született meg A magyar népdal című kötet is. Leltárkönyvünk szerint a 1920-as és 30-as években további három kötetet ajándékozott a múzeum könyvtárának: ezek közül az 1923-ban Münchenben kiadott máramarosi román népzenéről írt művét dedikálta is. A múzeummal való kapcsolata Amerikába távozásáig megmaradt: kulcsszerepet vitt az 1937-től induló – később Pátria sorozat néven ismertté vált gyűjtőprogram kezdeményezésében és megvalósításában.
Volksmusik der Rumänen von Maramureş. München, 1923. (Sammelbände für vergleichende Musikwissenschaft) – NM Könyvtár 7.203
Bartók Béla kalotaszegi bútorai között, Teréz körúti lakásában, 1908. Forrás: http://zti.hu/bartok/exhibition; Szojka Emese: Bartók Béla kalotaszegi bútorai. Magyar Múzeumok 2006. 1.
Támlap az 1909-es Bihar megyei Bartók-gyűjtéséből: NM H 673a
Fonográf és a bihari gyűjtés egyik hengere (NM H 860)
A Bartók Béla gyűjtései a Néprajzi Múzeumban: https://bartok.neprajz.hu. A múzeum közel 200 ezer dokumentummal rendelkező könyvtára bármely érdeklődő számára látogatható, információ: https://neprajz.hu/konyvtar.
Mészáros Borbála
Felhasznált irodalom
ifj. Bartók Béla: Bartók Béla életének krónikája. Bp., 2021.
Lampert Vera: A múlt magyar tudósai. Bartók Béla. Bp., 1976.
Pálóczy Krisztina: Bevezető. Bartók Béla gyűjtései a Néprajzi Múzeumban. 2016.
Pávai István: Bartók a Néprajzi Múzeumban. Magyar Múzeumok 2006. 1.