Hírek

Szakrális minták a világban c. nemzetközi konferencia, Szamokov

Szubjektív beszámoló

2024. szeptember 27-29-én Szakrális minták a világban (Сакрални модели на света: Хронос и Топос) címmel háromnapos nemzetközi konferenciát rendezett Bolgár Antropopógiai, Etnológiai, Folklorisztikai Egyesület Bulgáriában, Szamokovban. A konferencián, az egyesület titkárának, Desziszlava Tiholovának (Ruszei Regionális Történeti Múzeum, Néprajzi Osztály vezetője) a meghívására, a Gyűjteményi Főosztály két munkatársa – Paréj Gabriella és Zatykó Vivien – is részt vett.

Munkatársaink 2023-ban kezdték el feldolgozni Györffy István eddig kevésbé ismert dobrudzsai tatár és török gyűjtéseit. A gyűjtőmunka során számos helyen megfordultak Északkelet-Bulgáriában, nemcsak török és tatár falvakban, hanem azokban a tudományos intézményekben is, amelyeknek archívumaiban és gyűjteményeiben értékes adatokra bukkantak az dolgozó bolgár kollégák segítségével. Több múzeumban épültek jó, szinte baráti kapcsolatok, és a kollégáink által kutatott téma több helyen is érdeklődést váltott ki, mivel a muszlim kisebbségek kutatása Bulgáriában – történeti okok miatt – szinte csak napjainkban indult meg, és kevesen foglalkoznak ilyen témákkal.

A konferencián elsősorban balkáni országok képviselői jelentek meg (Szerbia, Montenegro, Macedónia), de a meghívottak között Magyarország mellett oroszországi résztvevők is szerepeltek, összesen mintegy 40 előadóval és nagyon sokszínű témaválasztással. A prezentációk a régészettől a természettudományos megközelítéseken át, vallástudományi, művészettörténeti kutatásokkal is kiegészítették a néprajzi, antropológiai, folklorisztikai előadásokat.

A konferencián Zatykó Vivien Sacred Crimean Tatar textiles – From Evjiyars to Peshkirs címmel tartotta meg előadását, amelyben a Györffy István által gyűjtött tatár textíliákról beszélt, míg Paréj Gabriella Bulgarian Muslims and Their Sacred Places in the Photos of a Hungarian Ethnographer, István Györffy címmel tartott előadásban azt a mintegy 450 fényképet mutatta be, amelyet Györffy István 1929-ben Bulgária Dobrudzsával szomszédos, ún. Deliormán nevű vidékén tatár, török, bolgár, cigány közösségekben készített, megörökítve azokat a szinte még ottomán időket idéző rurális  közösségeket, amelyek a bolgár archívumokban alig-alig jelennek meg.

 

Szöveg: Paréj Gabriella

JEGYEK