Hírek

Egy reformkori gyermeklap a múzeum könyvtárában

A legelső magyar ifjúsági hetilap a kolozsvári Magyar Gyermekbarát volt, mely a Múlt és Jelen című lap egyik melléklapjaként jelent meg. Első füzete 1843. január 3.-án látott napvilágot, és 1844. december 31.-én meg is szűnt. Az 1843. első félévében megjelent 25 füzet egy-egy példányát őrizzünk könyvtárunkban.

Az ifjúságnak szóló hetilap kezdeményezője, szerkesztője, és anonim cikkírója is a Múlt és Jelent szerkesztő Szilágyi Ferenc volt, a kolozsvári református kollégium történet és filológia tanára, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. 

Mi vezette a gyermeklap indítására? Szavait idézve "szivet nemesitő, értelmet fejtő, ébresztő, valamint hasznos ismeretekkel ’s igazságokkal gazdagitó, szóval gyönyörködtetve oktató olvasását adni kezökbe”.

Tartalmát tekintve az első félév lapszámai színes tematikát mutatnak. Éppúgy kínáltak történelmi, földrajzi, természetismereti írásokat, mint moralizáló, nevelő célzatú történeteket. Nyelvezetük közvetlen, könnyen olvasható, ám minden témában akadémikus, direkt módon tanító. Ugyanakkor az is szembetűnő, hogy minden erkölcsi célzatú írás a gyermeki környezetbe ágyazva jelenik meg, a gyermekek hétköznapi életéből vesz példát.

Majd’ minden füzet végén különféle rejtvényeket („számrejtély”, „számvetési kérdés”, „talány”) találtak a kis olvasók, melyek megfejtését, és a megfejtést beküldők nevét egy későbbi számban olvashatták. Látható, hogy mind Erdélyben, mind Magyarországon voltak előfizetők, és a megfejtést beküldők – többségükben fiúk - életkora 6-14 év között mozgott.

A füzeteket tartalomjegyzék nyitotta, és a félév végén betűrendbe szedett mutató állt.

A mi állományunkban lévő lapszámok szövegközti illusztrációt, ábrát nem tartalmaznak viszont találunk egy Makaót ábrázoló, kihajtható kőnyomatot, mely a Kínát több részletben ismertető íráshoz tartozik. 1843. nyarán Szilágyi azt ígérte olvasóinak, hogy a második félévben legalább öt képpel jelenik majd meg a lap, s a leendő képeket konkrétan meg is nevezte. Hogy ez az ígéret főleg az előfizetőket volt hivatva megtartani, és gyarapítani, vagy a szerkesztőnek komoly szándékában állt illusztrációkat elhelyezni, netán az előfizetők részéről volt ez megfogalmazott igény, nem tudjuk.

A Magyar Gyermekbarát úttörő szerepét, a benne közölt ismeretek komoly szándékát példázza az is, hogy „A várfalvi Várhegy romjairól szőtt, a római múltba repítő mondáról az első magyar ifjúsági folyóiratban, a Szilágyi Ferenc szerkesztette, Kolozsváron kiadott Magyar Gyermekbarátban olvashatunk először.”*

A könyvtárunkban lévő füzetek sérülten kerültek ide, több papírlap is hiányos volt. A füzeteket később restaurálták, a hiányokat pótolták, a lapokat kiegészítették. Mivel azonban kötésük nem volt, 2019-ben, a múzeum új épületbe költözése előtt a füzeteket egybefogó, a reformkornak megfelelő mintázatú keménytáblás kötés készült, és a lapokat is megtisztították.

 

Szőllősy Gabriella

 

* Szabó Ernő: „Csak a néphagyomány pótolja itt a történelmi hiányt” Közöletlen római feliratok Várfalváról, Orbók Ferenc gyűjtéséből. In: Kriza J. Népr. Társ. Évk. 30. köt. 2022. 219. old.

JEGYEK