Hírek

Méhészet és költészet megejtő szépségű tárgyakkal

Költői raktárlátogatás és „A méhészet művészete” a Néprajzi Múzeumban

A Néprajzi Múzeum két nap, két helyszínen, két témában is a méhek, a méhészet hagyományaira fókuszál Weiner Sennyey Tibor író-költővel. A szerző a költészet napján, 2025. április 11-én „A méhészet művészete” című, második, javított kiadásban megjelenő könyve apropóján a múzeum gyűjteményi központjában raktározott eredeti műtárgyak között, néprajzos muzeológusokkal együtt várja a közönséget, majd április 12-én, szombaton az intézmény húsvéti rendezvényén avatja be az érdeklődőket a méhészet és az alkotóművészet inspiratív találkozásának rejtelmeibe.

Április 11-én, pénteken 17 órától Néprajzi Múzeum Gyűjteményi Központban a múzeum egyszerre funkcionális és esztétikus, olykor többszáz éves méhészeti emlékei mellett kiderül, miként formálja egy költő küldetését, ha méhésszé válik, hogyan inspirál egy múzeumot, amikor egy poéta művészetté fordítja a méhekkel, a mézkészítéssel kapcsolatos tapasztalatait. A programon a muzeológusok és egy méhészeti tapasztalattal rendelkező alkotó közös tapasztalatából meríthetünk ihletet, miközben unikális, kiállításban nem látható tárgyakkal is találkozhatunk.

Másnap, április 12-én a Néprajzi Múzeum hímes napján 15 és 16 óra között a Néprajzi Múzeum Főépületének MÉTA terében folytatódik a program, ahol a Szentendrén élő József Attila-díjas költő vetített-képes előadását hallgathatjuk meg, ezúttál már kifejezetten a kötetben olvasható kuriózumokra helyezve a hangsúlyt. A méhészet művészete című könyv méhek és az ember őskortól napjainkig tartó egyetemes történetéből villant fel epizódokat a szerző méhészeti tapasztalataival és megfigyeléseivel gazdagítva. Olvashatunk benne a Néprajzi Múzeum ember alakú méhlakásai mellett mézvadászokról, méhmaszkos gombasámánokról, méhes filmekről, a magyar méhészet évszázadairól, Berzsenyi Dániel méhesházáról, Sherlock Holmesról mint méhészről, a méhek gyógyító erejéről, a kaptárkövek rejtélyéről és még sok minden másról. A 2024 februárjában megjelent kötet 18 izgalmas és olvasmányos esszét tartalmaz.

A Néprajzi Múzeum Gyűjteményi Központ (Budapest, Vágány utca 2-4. C épület) költészet napi eseményére csak elővételben vásárolhatjuk meg az 1000 forintos belépőt. A Néprajzi Múzeum (Budapest 1146, Dózsa György út 35.) egész napos húsvéti rendezvényére 2500 forint a jegy mindenki számára. Ezért az egész napos, húsvétra hangoló rendezvény valamennyi programján részt vehetünk és a múzeum minden kiállítását megtekinthetjük.

A Weiner Sennyey Tibor múzeumi raktárlátogatásáról készült videó itt látható:

JEGYEK