Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Horvátország Magyarország számára nem csak az egyik szomszédos államot jelenti, hisz hosszú időre összekötötte őket a történelem - függetlenül attól, hogy néhány eseményre közös nemzeti büszkeséggel tekintünk, mások értelmezése viszont jelentősen különbözik a két országban.
A kiállítás nem a mai Horvátország bemutatására vállalkozik, hanem 19. századi tárgyak segítségével arra mutat rá, hogy a népi kultúrát milyen európai folyamatok alakították, tagolták. A kiállításban bemutatott jelenségek sok esetben nagyon ismerősnek tűnhetnek Magyarországon, hiszen mind a magyar, mind a horvát néprajztudomány eredményei azt mutatják, hogy a Dráva folyó - bár országhatár - soha nem volt éles kulturális választóvonal. A két országot összekötötte a munkamigráció, a közös búcsújáró helyek látogatása, a sok azonos földbirtokoscsalád - és máig szoros kapcsot jelentenek a Magyarországon élő horvát nemzetiségi csoportok és a turizmus is.
A kiállítás a Néprajzi Múzeum 1872-1920 között létrejött gyűjteményének bemutatásával és értelmezésével azt is hangsúlyozni szeretné, hogy az a néprajzi kép, amely a horvát nemzeti önképben, identitásban ma is jelen van, sok esetben közös tudományos fórumokon formálódott.
A kiállítás kurátorai: Lackner Mónika, Kerezsi Ágnes, Horváth Sándor
A kiállítás megvalósítását támogatta: Országgyűlés elnöke Nemzeti Kulturális Alap Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal Népi Hagyományok Alapítvány A kiállítás megnyitójára 2013. szeptember 10-én 17 órakor kerül sor. Köszöntőt mond Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója. A kiállítást megnyitja Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.