Kiállítás

Gyűjteményi kiállítás a Metró Galériában

2024. okt. 11. - 2024. dec. 15.

A budapesti 2-es, 3-as és 4-es metró szerelvényeiben 2024. október 11-től két hónapon keresztül, december 15-ig figyelhetnek fel az utasok a Metró Galéria „A Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállítása” című új tárlatára.

A Néprajzi Múzeum 150 éves történetének ötödik állandó kiállítása nyílt meg Európa egyik legkorszerűbb, számos építészeti díjjal elismert épületében 3600 műtárggyal, 1600 fotóval, eredeti film-és hangfelvételekkel. A kiállítás anyaga nyolc témakör köré szerveződve ezer történetben segít felfedezni öt földrész, valamint Magyarország és a Kárpát-medence örökségét. Mindezt 227 interaktív képernyő, 21 vetítőgép és 84 hangforrás segítségével. A nagyszabású kiállítás 3000 négyzetméteren kapott helyet, az itt sűrűsödő tudás mégsem „fér a bőrébe”, hanem kilép a múzeum falai közül. A Metró Galéria 200 különböző felületén olyan kérdésekkel találkozhatnak az utasok, amelyek mentén elgondolkodhatnak arról, mi a küldetése a 21. században egy néprajzi múzeumnak. A választ ezúttal nem szöveges leírások adják, hanem a szemlélődők az intézmény új gyűjteményi kiállításának tárgyfotóiból és archív fényképeiből született montázsok alapján kreatív módon fogalmazhatják meg saját elképzeléseiket. Többek között arról, van-e a tárgyaknak saját élettörténetük, milyen a múzeumi tárgyak titkos élete, hogyan válik műalkotássá egy használati tárgy, mire jó a népművészet, vagy van-e közös örökségünk? Ahhoz, hogy a Néprajzi Múzeum válaszaival vagy újabb kérdéseivel az utasok személyesen is találkozzanak, már le kell szállniuk a metróról és el kell menniük az intézmény városligeti épületébe.

Az új gyűjteményi kiálltás az intézmény másfél évszázada gyarapodó gyűjteményéből építkezik, hogy izgalmas történteken keresztül újabb kalandokra, belső utazásokra invitálja a látogatóit. A Metró Galériában feltett kérdések mindegyike egy-egy átfogó témakör többszáz története, műtárgya felé irányítja a figyelmet, amelyek szabta ösvényeken a látogatók a magyar hagyományainkat és más népek kultúráját együttesen fedezhetik fel. A múzeumban megtekinthető kiállításon a gyűjteményébe került műtárgyak élete, a szakemberek terepmunkája, a múzeum története, a népművészet remekei és hatásuk is fókuszba kerül, miközben a művészet és az etnográfia viszonyáról, az őstörténeti kutatásokról, az örökség fogalmáról is képet kapnak a látogatók. A busójárás jelmezeit és kellékeit, a matyó kötényeket, székely öltözeteket, óceániai halotti maszkokat vagy az al-dunai halászat eszközeit szemlélve gondolkodhatnak el az örökségünkhöz fűződő kapcsolatainkról. A kiállításon bejárhatjuk a világot Kalotaszegtől Afrikáig a fonográffal népzenét gyűjtő Bartók Bélával, az Óceániát felderítő Bíró Lajossal vagy az archaikus népi kultúrát kutató Györffy Istvánnal, de időutazást is tehetünk. Megnézhetjük, milyen viseleteket, bútorokat láthattak a Néprajzi Múzeum első állandó kiállításának látogatói 1898-ban, érezhetjük az Ezredéves Országos Kiállítás Néprajzi Falu miliőjét.

A Néprajzi Múzeum egyik legfontosabb küldetése, hogy a tudás, az élmény és a tapasztalat összhangjával lehetőséget teremtsen a közösségi és egyéni értelmezések megfogalmazására. Az intézmény azzal a reménnyel készítette el a Metró Galériában látható kiállítást, hogy minél többek számára adjon inspirációt a távolságok legküzdése mellett ehhez a szellemi utazáshoz is.

 

METRÓ GALÉRIA

Az elmúlt két évtizedben, a Promix Zrt. kezdeményezésében honosodott meg a metró szerelvények belső felületein elhelyezett, kulturális tartalmakat hordozó kiállítás, a Metró Galéria. Az évek során volt már József Attila, Kodály, Zoltán, Bartók Béla, Radnóti Miklós életútját, a Nyugat történetét bemutató kiállítás, az emlékezetes VersMetrók, de kortárs képzőművészet és költészet párosítása és a sokat vitatott Maus képregény a holokausztról, a Raoul Wallenberg Emlékévben az embementőkről vagy Budapest 150. születésnapja alkalmából a főváros örökségéről. A 4-5 sorozatban, összesen 200 felületen elhelyezett kulturális üzenetek naponta több százezer emberhez jutottak el. Az egyes kiállítások szerkesztésében, szakmai előkészítésében az érintett intézmények munkatársai vettek részt (Bartók Emlékház, MTA Zenetudományi Intézet, Petőfi Irodalmi Múzeum, Szépművészeti Múzeum, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Néprajzi Múzeum stb.).

A Metró Galéria tárlatait, tablóit a napi 1,2 millió utas közül legalább 700-800 ezer ember látja. Nem állíthatjuk, hogy mindenki elmélyülve tanulmányozza a tablókat, de az bizonyos, hogy a tablók tartalma könnyen befogadható a szemlélő számára, aki két megálló között, rövid időt tölt a tablók előtt.

 

 

A kiállítás szerkesztője: dr. Kemecsi Lajos (Néprajzi Múzeum)

Projektmenedzser: Kirschner Péter (CIVINFO Bt.) Kiállításterv, grafika: Ipsics Barbara (Néprajzi Múzeum) Nyomdai kivitelezés: HTSART Kiadó és Nyomda Együttműködő partnerek: BKV Zrt. Néprajzi Múzeum, ProMix Zrt. Mass Media Solutions Kft.

 

 

További információ:

Berényi Marianna: press@neprajz.hu

Kirschner Péter: kirsch@t-email.hu, +36 / 30 / 932 4252

JEGYEK