Kiállítás

MÚZEUMHÁLÓ

2014. nov. 20. - 2015. jan. 15.
A kiállítás a Néprajzi Múzeum elmúlt 15 évének szakmai áttekintésére vállalkozik - néhány meghatározó tartalmi és módszertani sűrűsödési pont fragmentált bemutatásával. A Múzeumháló Fejős Zoltán 60. születésnapjára készült, és szakmai tevékenységének értelmező áttekintésére vállalkozik.

 

A mű tehát egy tárgyakkal, képekkel és szövegekkel elmondott történet arról, mit tanulhattunk meg az elmúlt évtizedekben múzeumról, kiállításról, tárgyról, képről, gyűjteményről, turizmusról és népművészetről. Az egyéni reflexiók médiuma: egy tárgy/kép és egy ehhez készített szöveg. Sokszerzős mű.


Az előzetes koncepció kidolgozói kialakítottak egy struktúrát, amely Fejős Zoltán tudományos írásain és kiállításain alapul, azok áttekintésével és újraolvasásával jött létre. A teljes életműből a múzeumi gondolkodásmódhoz és a múzeumtudományhoz kapcsolódó fogalmak, koncepciók, elemzések és alkotások kerültek előtérbe. Ez alapján jött létre a hat témából álló szerkezet: a legfontosabb idézetek, címkefelhőként a fogalmak és a résztvevők tárgyai és tárgyszövegei. KIÁLLÍTÁS, JELENKOR, GYŰJTEMÉNY, NÉPMŰVÉSZET, TURIZMUS, KÉP: ez a hatos fogat a mű alapszerkezete; a durva szövésű háló. Ezek a fogalmak adják azt a tartalmi és fogalmi rácsrendszert, amelyből kibomlik a sokszereplős, diszkurzív és reflexív kiállítási tér és online archívum. A kiállításban együttműködő szakemberek a hat téma valamelyikéhez csatlakoztak, választottak egy-egy tárgyat és írtak értelmező szöveget: így finomodott az értelmezési háló.

A helyszín

A MaDok LABOR a Néprajzi Múzeum ideiglenes, kísérleti kiállítóhelye, ahol kortárs témák, mai megközelítések láthatóak a Múzeum épületén kívüli városi térben, egy évek óta üresen álló épületben.



A kiállítás 2015. január közepéig látogatható előzetes időpont egyeztetéssel. (A heti rendszeres nyitva tartás időpontjáról pontosítjuk az információkat.) Kapcsolat: Frazon Zsófia frazon@neprajz.hu vagy Wilhelm Gábor wilhelm@neprajz.hu

A kiállításban együttműködő szakemberek: A. Gergely András, Bakó Boglárka, Bali János, Bárkányi Ildikó, Bata Tímea, Beke László, Berényi Marianna, Béres István, Biczó Gábor, Bódi Jenő, Cs. Plank Ibolya, Danó Orsolya, E. Csorba Csilla, Ébli Gábor, Eperjesi Ágnes, Farkas Zsuzsa, Fisli Éva, Fogarasi Klára, Frazon Zsófia, Fülöp Hajnalka, Gerhes Gábor, Granasztói György, Granasztói Péter, Hauptman Gyöngyi, Havasréti József, Hofer Tamás, Ildikó Lehtinen, Illés Péter, Ilyés Zoltán, K. Horváth Zsolt, Kelényi Béla, Kemecsi Lajos, Keményfi Róbert, Keserü Katalin, Keszeg Anna, Keszeg Vilmos, Kiss Imre, Kovács Éva, Kuti Klára, Lackner Mónika, Lajos Veronika, Lakner Lajos, Magyari Márta, Matskási István, Medve Zsuzsi, Mélyi József, Mészáros Veronika, Mód László, Molnár Mária, Nagy Ilona, Nagy Károly Zsolt, Nagy Zoltán, Nagyné Batári Zsuzsanna, Peternák Miklós, Prékopa Ágnes, Pusztai Bertalan, Régi Tamás, Róka Enikő, Sári Zsolt, Schleicher Vera, Sedlmayr Krisztina, Simonovics Ildikó, Sz. Kristóf Ildikó, Szabó Magdolna, Szabó Sarolta, Szarvas Zsuzsa, Szijártó Zsolt, Szojka Emese, Szuhay Péter, Tasnádi Zsuzsanna, Toronyi Zsuzsanna, Varga Benedek, Vass Erika, Verebélyi Kincső, Vida Gabriella, Voigt Vilmos, Vörös Gabriella, Vörös Júlia, Wilhelm Gábor, Zentai Tünde

Koncepció, rendezés: Frazon Zsófia, Wilhelm Gábor

 

 

 

JEGYEK