Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él.
A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével. Az alábbiakban az ő bemutatkozásukat olvashatjuk!
2025.04.05. 15:00 Rácz Endre (Hamvas Hagyományőrző Népdalkör Egyesület citerás kísérője)
Gyerekkoromban találkoztam először a hangszerrel. Szomszédom Gali Imre bácsi citerás volt a szerepi citerazenekarban. Nála kezdtem tanulni (akkor nem sok eredménnyel) a nagyszüleimtől ajándékba kapott „Molnár” citerámon (Molnár Imre citerakészítő felesége nagyapám unokatestvére volt). Majd több évtizedes kihagyás után, immár 45 éves fejjel újra elővettem. Autodidakta módon kezdtem újra, hiszen senki sem volt a környezetemben, aki tudott volna, vagy akart volna segíteni. Azóta az életem része (sőt, valamiféle szentség) lett a hangszer, hiszen nincs olyan nap, hogy nem szólalna meg egyiken vagy másikon egy-egy népdal. Sajnos, mivel nehéz fizikai munkát végzek, én már soha nem leszek profi, „finomkezű” citerás. Ám a lelkesedésem annál nagyobb. A népdalok mellett (költő lévén) saját megzenésített verseimet is elő szoktuk adni, emellett református énekeket is egy-egy egyházi rendezvényen. Magam nem tartom igazán jó előadónak, ezért kis falum Szerep népdalkörével (Hamvas Hagyományőrző Népdalkör Egyesület) dolgozom együtt, ami számomra a legnagyobb ajándék az élettől, hiszen ők a második családom. Célom a citerával nagyon egyszerű: azt az örömöt, amit nekem okoz a citerázás, megosztani másokkal. A mában éltetni, és ha lehet továbbadni az utókornak a népdalok szeretetét. „Gáts” és „Soós” citerákkal dolgozom. A „Soós” citeráimat (egy tenor és egy prím) Jánostól a készítőtől kaptam ajándékba. Mikor megkérdeztem, hogy miért, azt mondta, hogy mielőtt hozzákezdene a hangszerek készítéséhez, mindig az én népies verseimet olvassa. Tehát ezáltal az ő hangszereiben benne van az én lelkem is.
A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.
A belépőjegyekről további információ az alábbi linken.
Online jegyvásárlás