Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A citera az egyik legelterjedtebb, legkedveltebb népi hangszer volt egykor a hagyományos magyar közösségek zenei életében. Az újjáéledő népzenei mozgalmaknak és az 1990-es évektől szerveződő népzeneoktatásnak köszönhetően napjainkban ismét virágkorát éli.
Jelenleg a Néprajzi Múzeum különböző gyűjteményeiben mintegy 3000 népi hangszer található a világ minden tájáról, így kiállításunkban a citeratípusok széles spektrumát mutathatjuk be.
A fő hangsúly azonban a magyar nyelvterületen használt fogólapos citerák bemutatásán és megismertetésén van, melyeket a Néprajzi Múzeum Hangszergyűjteményében található közel 130 citerából válogattuk. A hangszerek bemutatásánál figyelembe vesszük organológiai, azaz hangszerismereti jellemzőiket, szerkezeti felépítésüket, hangolásukat, valamit azt is igyekszünk bemutatni, milyen alkalmakon szólaltatták meg őket. Zenészek segítségével szeretnénk citeramuzsikát is csempészni a Néprajzi Múzeum falai közé.
A kiállításhoz a múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, kamarazenekarok, diákok és tanárok számára. A felhívás célja, hogy a 2025. január 21-én, a magyar kultúra napján nyíló citera-kiállításunkban egy digitális térképen bemutathassuk a magyar nyelvterületeken jelenleg működő citerazenészeket, citerazenekarokat.