Programok

Zenélő szombatok a Néprajzi Múzeum citerakiállításában

Ha szombat, akkor citerazene! 2025. ápr. 12. 15:00 - 16:00

A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él. 

A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.  Az alábbiakban az ő bemutatkozásukat olvashatjuk!

 

2025. 04. 12. 15:00  
Sitkei citerazenekar 

1966. október 28-án öt fővel, Lábodi Zoltán vezetésével alakult meg a citerazenekar, Vas megyében az elsők között, és azóta is folyamatosan működik. A tízéves jubileum alkalmával miniszteri dicséretet kapott az együttes. A tizenöt éves jubileum alkalmával, 1981-ben a zenekar a megyében másodikként nyerte el az amatőr csoportok közül a 'Vas megye kultúrájáért' járó megtisztelő kitüntetést, valamint számos megyei, országos ezüst és arany minősítést tudhat magáénak. 2006-ban 'Sitke Községért' érdemérmet adományozott az együttesnek Sitke Község Önkormányzata. 2009-ben a csoport az alapító-vezetőjükről, Lábodi Zoltánról elnevezett Sárvári Kistérségi Közművelődési díjban részesült. Jubileumaik alkalmából a magyar népdal és népzene kimagasló színvonalú ápolásáért és terjesztéséért kaptak elismerést a Vas Megyei Közgyűléstől. Nemcsak hazánkban, hanem országhatáron kívül is népszerűsítették az elmúlt közel hatvan évben a magyar népzenét, többször léptek fel Ausztriában és Erdélyben, Horvátországban és Szlovéniában is.  

Ma már a zenekarban az alapítótagok fiai, unokái játszanak, tíz fő a jelenlegi létszámuk. Sitke kulturális életében is jelentős szerepet töltenek be. Szinte nincs olyan megmozdulás, esemény, amely a zenekar fellépése nélkül múlna el, de lehet számítani rájuk a társadalmi munkákon is.  

Első hangszereiket a falu akkori asztalosmestere, Fóth Zoltán készítette. Azon nem volt félhang, és lúdtollal játszottak rajta. A hetvenes években Tuka Zsigmond készítette a citeráikat, akkor már ujjal játszottak a félhangos hangszereken. Mostani citeráikat 2005-ben vásárolták Gáts Tibor hangszerkészítő mestertől, a basszus citerát a jelenlegi vezető, Gróf László készítette. Ma már több szólamban is játszanak dalcsokrokat, melyeket Földesi János és Földesi Jánosné Rózsa tanított be nekik. Az együttesnek 2 CD felvétele van. 

 

Az esemény a húsvéti programnap része, amelyre egyetlen, egységes belépőjegy megváltása szükséges. Ez tartalmazza az összes kiállítás szabad megtekintését, valamint az összes programon való részvételt. 

Online jegyvásárlás

JEGYEK