Programok

Zenélő szombatok a Néprajzi Múzeum citerakiállításában

Ha szombat, akkor citerazene! 2025. máj. 24. 15:00 - 16:00

A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él. 

A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.

Tumbász Mártonné és növendékei - Nevesincs citerazenekar 

2015 óta tanítok Vácon a Karolina Katolikus Általános Iskolában, a Székesegyházi Kórusiskolában és a Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Iskolában. Növendékeim motiváltak, kreatívak és több versenyen is bizonyították, hogy jól felkészült banda. A Nevesincs együttesünk a legutóbbi Tuka Zsigmond citeraversenyen arany minősítést szerzett. Többen a tagok közül arany és kiemelt arany minősítést értek el országos népzenei versenyeken és a KÓTA által szervezett minősítőkön.  

Elsősorban hagyományos citerajátékkal örvendeztetjük meg a hallgatóságot, autentikus felvételekről tanulunk. Az öt nagytájról könnyebb, így az alapképzésben jól tanítható muzsikát választunk, koncertjeink vezérfonala az adatközlők citerajátéka. Lele Józseftől személyesen is tanultunk. Többféle hangolású, formájú hangszert használunk, sok gyermek játszik például a szentlőrinci úgynevezett "kapkodós" citerán is, Takács Józsefné játékát idézve. 

Szeretünk táncházakban is muzsikálni, moldvai, felcsíki, dunántúli dallamokat játszunk. Olykor elkalandozunk a középkori dallamok, vagy a mai filmslágerek irányába is. 

A programon a kiállításra váltott belépővel lehet részt venni.

JEGYEK