Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum idén is megrendezte a Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány által 11 éve elindított Nemzetközi Népismereti Filmszemlét a kalotaszegi Sztánán. Az idei pályázatra 40 alkotás érkezett, amelyek közül 33-at emelt ki a hét tagú zsűri. A díjnyertes filmeket 2024. november 8-án és 9-én a Néprajzi Múzeum MÉTA interaktív közösségi terében tekinthetik meg.
Stílusok és műfajok színes kavalkádja vár az érdeklődőkre. A portréfilmtől az oknyomozó riporton át az is megtalálhatja, amit keres, aki ősi mesterségek csínját-bínját szeretné megtudni. Mozgalmak, rítusok, hagyományok színes története elevenedik meg a vásznon térben és időben szárnyalva, miközben bejárjuk Selmecbánya, Nagyecsér vagy akár a Duna mente tájait.
2024. NOVEMBER 7.
15.00 Ünnepélyes díjátadó, zártkörű esemény
2024. NOVEMBER 8.
12:15 – 12:20 óra
ÉN MEG LETTEM EVACSKA!
PORTRÉFILM FÁBIÁN ÉVÁRÓL – Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum különdíja
Fábián Éva a táncházmozgalom egyik legsokoldalúbb, közismert-szeretett alakja, népdalénekes, pedagógus, gyermektáncház-vezető. Mindezek mellett olyan kiváló mai mesemondó, akinek tudása egyenértékű a hagyományos paraszti kultúránkban létezett mesemondó egyéniségekével. A portréfilm gazdag életpályájának egy szeletét, ezzel együtt elsősorban a mesemondó Fábián Évát mutatja be.
Rendező, operatőr: Dala István
12.20-12.30 óra
AZ ÉLET GYÖKEREI – ifjúsági kategória 3. díj
Mirkó nagymamája mesél az életéről, a gyerekkoráról és visszaemlékezik a régi időkre. A mesét régi fényképek színesítik.
Rendező, operatőr: Peresztegi Mirkó
DÉLUTÁNI VETÍTÉS
16.00 – 17.00 óra
A SELMECI SZELLEM – 2. díj
Selmecbánya girbegurba, macskaköves utcái, virágos balkonjai és üdítő levegője csaknem minden odalátogató turistát elvarázsol. Vannak azonban, akiknek e város mást is jelent, akik az ódon kőfalakban egy közös történetre, a szelíd tájban lelki otthonra találnak: ők a mindenkori selmeci diákok, az Akadémia ősi hagyományainak letéteményesei. Az avatatlan szem azonban mindössze a nyomaira bukkanhat Selmecbányán a legendás intézménynek – jelenvalóságára aligha. Joggal vetődik hát fel a kérdés: mégis mi lehet az, ami a diákok közösségét csaknem három évszázada, megannyi viszontagság ellenére is egyben tartja? A dokumentumfilmben erre a kérdésre keresnek választ az alkotók.
Rendező: Zalai Szilveszter
Operatőr: Erdei Bálint
17.00 – 17.35 óra
A FALU, AMI ELTŰNT A MOCSÁRBAN – megosztott 3. díj
Nagyecsér a magyar szellemfalu, amely elhagyatott és omladozó épületei miatt vált ismeretté. A fiatal filmkészítők a dokumentumfilmben életet lehelnek az omladozó falakba, feltárva a falu és a hajdanán benne élő emberek történetét. A jelen és a múlt kontrasztjában feltárul, miért is hagyták maguk mögött az emberek a települést. Az okot saját bőrükön is megtapasztalták az alkotók.
Rendező, operatőr: Koronghy Dániel
17.35 – 17.50 óra
A CSERÉPKÁLYHACSEMPE – KÉSZÍTÉS – Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány különdíja
A cserépkályhát német iparosok hozták be Budára közel 600 évvel ezelőtt. Leginkább a felső-középosztály körében terjedt el, ahol az esztétikai érték is hangsúlyt kapott. Palotás Géza cserépkályha-készítő mester szerint ebben a szakmában - minden aprólékos és gyötrelmes jellege ellenére – az a gyönyörű, hogy a világ legtermészetesebb anyagából, a földből, agyagból ilyen műveket lehet alkotni. A film a „Népi iparművészek Csongrádban és Vajdaságban” c. EU támogatással, szerb-magyar koprodukcióban készült 15 részes néprajzi sorozat 10. epizódja Rendező, operatőr: Novák Tamás
2024. NOVEMBER 9.
14.30 – 15.20 óra
A DUNA SZEME – Magyar Néprajzi Társaság különdíja
12 Duna-menti helyszínről és az ott élő emberekről szóló történet. A román, bolgár, vlach (oláh), szerb, horvát, magyar, felvidéki magyar és szlovák nemzetiségű szereplők saját közösségüket képviselő karakterek – tele szeretettel, szenvedéllyel, huncutsággal és kíváncsisággal. A történetek elbeszélői az átalakuló dunai vidékek megindítóan hiteles hősei, saját szülőföldjükről mesélnek hat nyelven: tradicionális szokásokról és ünnepekről, modern városi trendekről, a múltból tovább élő legendákról, régi mesterségekről és kortárs művészeti alkotásokról. A Duna a világ egyik olyan multikulturális régióját fogja otthonosan egybe, ahol a sokszínűség is lehet közös érték. A folyó összeköti a történeteket, erőt és inspirációt jelent a 12 közösségnek. Rendező: Ružica Anja Tadic - Aleksandar Reljić
Operatőr: Goran Velemir, Rastko Zekić)
15.30 – 16.00 óra
TÁNCHÁZ – KEZDETEK ERDÉLYBEN – megosztott 3. díj
A táncházmozgalom erdélyi gyökereiről mesél Pávai István. A történetet korabeli filmrészletek és fényképek teszik színessé sok-sok muzsikával aláfestve.
Rendező, operatőr: Dénes Zoltán
16.00-16.05 óra
AMI COVID KARÁCSONYUNK – ifjúsági kategória 1. díj
Karácsonyi szokásaink a Covid idején bizony megváltoztak. Hogy hogyan? A kisfilm elmeséli. Rendező, operatőr: Peresztegi Hanna
16.10 – 16.15 óra
GYŐZTÜNK ELLENE – ifjúsági kategória 2. díj
Névtelen főszereplőnk tengeti vidám mindennapjait az iskolában, ám egy reggel minden megváltozik. Megjelenik egy COVID-19 nevű vírus, amelynek elképesztő terjedése miatt karantént rendelnek el. A boldog baráti idők eltűnnek, megjelenik a bezártság, a magány. Ő azonban vágyik a régi szép időkre, vágyik a szabadságra. Sokat kell rá várnia, de végül megszűnik a karantén, ismét szabad és boldog életet élhet...!
Rendező, operatőr: Marton Áron. Vers: Marcsinyi Csenge
16.15 – 17.10 óra
„… ÉN SZÍNHÁZBAN GONDOLKODOM” MIHÁLYI GÁBOR KOREOGRÁFUS PORTRÉJA – 1.díj
Mihályi Gábor Kossuth díjas koreográfus vall művészi hitvallásáról és viszonyáról a magyar folklórhoz, néphagyományokhoz. A filmben nemcsak a Magyar Állami Népi Együttes által előadott táncrészletek, de a koreográfiákat ihlető eredeti adatközlők és közegük is megjelennek. Az Erdélyben forgatott filmrészletek („táncmesterek és nótafák”) mintegy felfedik az eredeti forrást, ahonnan a színpadi táncok erednek, és táncszínházzá formálódnak.
Rendező: Sztanó Hédi
Operatőr: Dénes Zoltán, Varjasi Tibor
A VETÍTÉSEK MÉTA JEGGYEL LÁTOGATHATÓK.