Programok

Nemzetközi Kerámia Stúdió–Nyílt nap

2023. nov. 3. 10:00 - 18:00

A Nemzetközi Kerámia Stúdió idén is megrendezi Nyílt napját, ahol a nemzetközi szimpóziumon résztvevő alkotókkal találkozhat a közönség. A rendezvény során, a művészek előadásai által bepillantást nyerhetünk munkásságukba, megismerhetjük gondolatvilágukat, munkamódszereiket és művészi pályájuk mérföldköveit, valamint a Néprajzi Múzeum a témához kapcsolódó előadását hallgathatja meg a közönség.

A program záróeseménye a művészek a Stúdióban eltöltött, négyhetes alkotófolyamata során létrehozott műveiből nyíló Szimpózium kiállítás.

Az idei szimpózium a budapesti Néprajzi Múzeum közreműködésével és támogatásával valósult meg, ezért a meghívott művészeket a szervezők arra invitálták, hogy a szimpózium alatt készülő munkáikkal a Néprajzi Múzeum kerámiagyűjteményéből merítsenek inspirációt és valamilyen formában reflektáljanak arra kortárs alkotásaikkal. A szimpózium témája: „GYÖKEREK”, mely szabadon és tágan értelmezhető volt a művészek számára. A szimpózium szó egy meghatározott témáról szóló szűkebb körű tanácskozást jelent, mai értelmezése Platón Szümposzion című dialógusából ered, amelyben a lakoma résztvevői filozofikus eszmecserét folytatnak. A szimpóziumon készült alkotások a Kápolna Galéria tárlata mellett a Néprajzi Múzeumban is kiállításra kerülnek majd.

A 2023. évi Nemzetközi Kerámiaművészeti Szimpózium résztvevő művészei:

Boldizsár Zsuzsa szilikátipari tervezőművész, 2002-ben végzett a Magyar Iparművészeti Egyetemen. Diploma után három évig a herendi porcelán manufaktúrában dolgozott, 2008-ban önálló stúdió műhely létrehozásába kezdett és döntően használati porcelánedények tervezésével foglalkozik. Áttört és hímzett porcelán technikáját egyéni ábrázolásmóddal ötvözi.

Jakobovits Márta Ferenczy Noémi-díjas, erdélyi magyar keramikusművész. A Nemzetközi Kerámia akadémia (IAC) és a Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának rendes tagja (2011). Elsősorban samottos agyaggal dolgozik, mely az archaikus formavilághoz és letisztult stílusához kiválóan illik, mellyel a hetvenes években kezdett kísérletezni. Művészetének is fontos tényezője a véletlenszerűség és a szabálytalanság. Kerámiáit az anyag-szín-forma háromságára építi, munkáinak kialakítása során egy magasabb rendű, korlátok nélküli rendszerhez alkalmazkodik.

Kovács Máté 2016-ban diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, kerámiatervezés szakon. Többnyire belsőépítészeti termékeket, éttermi étkészleteket, saját készítésű műtermi kerámia darabokat készít. Fontos számára, hogy olyan műalkotásokat hozzon létre, amelyeket nem a technikai tudás határoz meg, hanem egy alapötlet. Alapító tagja egy fiatal művészekből álló közösségnek, a CriminalCraftnak.

Monori Anita keramikus-tervezőművész, porcelántárgyait magas minőségben, a legnagyobb precizitással készíti, ezért a kivitelezés során a hagyományos módszerek mellett innovatív technológiai megoldásokkal is kísérletezik, mint például a CNC-marógépek használata. 2012-ben alapította saját márkáját Design by Monori néven, melybe kisszériás porcelán tárgyai kerülnek.

Radics Márta Budapesten végezte tanulmányait a Magyar Iparművészeti Főiskola kerámia szakán. 2001 óta a miskolci művészeti oktatásban vesz részt. Az emberi léttel társítható fogalmak kifejezésére gazdag eszköztárral válaszol, kerámia plasztikái a képző- és iparművészet áthatásán keresztül jönnek létre. Fontosnak számára az egyensúly, a technológia és a tárgy által közölt tartalom egyenrangú, magas színvonalú jelenléte.

Simon Holpert francia-magyar keramikusművész, négy éve él Magyarországon, Budapesten. Alapvetően szobrászatban és sorozatokban gondolkodik, művészeti médiumként tekint a kerámiára, nem a fazekasság irányából. Az állandó kutatást éli meg izgalommal, hogy ki kell kísérletezni, hogy mire, hogy reagál az anyag, hol vannak a határok.

Emilia Hiltner a New York-i Egyetemen és az Appalachian Center for Craftban tanult kerámia művészetet.  Jelenleg az oregoni Portlandben él, és egy kisvállalkozást vezet, ahol funkcionális kerámiáit készíti.  Munkáit az élet apró pillanataiban való örömkeresés inspirálja, megtiszteltetésnek érzi, hogy darabjai az emberek otthonában élnek, az ételekkel és italokkal kapcsolatos mindennapi rituálék részévé válnak.  Emelia gyermekkorában Magyarországon élt, a magyar kultúrához és élethez kapcsolódó gyökereit kutatja.

 

NYÍLT NAP PROGRAMJA:

Előadások:

10.00:  SIMON HOLPERT

10.30: JAKOBOVITS MÁRTA

11.00: EMELIA HILTNER (USA)

11.30: BOLDIZSÁR ZSUZSA

12.00 – 13.30: Ebédszünet

13.30: KOVÁCS MÁTÉ

14.00: MONORI ANITA

14:30: RADICS MÁRTA

15:00 – 16:00 NÉPRAJZI MÚZEUM ELŐADÁSA

17.00 KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ

A Kecskeméti Kortárs Művészeti Műhelyek - Nemzetközi Kerámia Stúdió, a Kortárs Kerámiaművészetért Alapítvány és a Néprajzi Múzeum szeretettel meghívja Önt a Nemzetközi Kerámiaművészeti Szimpózium kiállítására.
 

Megnyitó:                                       
2023. november 3., péntek 17 óra

Köszöntőt mond:                          
Fusz György Ferenczy Noémi-díjas keramikusművész, a Kortárs Kerámiaművészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke

A kiállítást megnyitja:                   
Gärtner Petra művészettörténész, a Néprajzi Múzeum muzeológusa

A kiállítás megtekinthető:          
2023. november 18-ig, hétfőtől szombatig, 10-18 óra között

Helyszín:
NEMZETKÖZI KERÁMIA STÚDIÓ
H-6000 Kecskemét, Kápolna utca 11. | www.icshu.org

JEGYEK