Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Korgó valóság - Az éhezés és az élelmiszer-bizonytalanság tapasztalatai című kiállítás az éhezést különböző nézőpontokból vizsgálja, kitér olyan rítusokra is, amelyeket az éhségtől való félelem hívott életre. A tárlatvezetés során a kiállítás kurátorai bemutatják a kiállítást, kiemelkedő hangsúlyt fektetve a karácsonyi bőségvarázsló rítusokra és azok jelentésére, mint például a Luca búza ültetése.
A termékenységgel kapcsolatos rítusok és szokások eredete – legyen szó a földek és szőlőskertek termékenységéről, valamint az egészséges és termékeny állatállományról – arra az időszakra vezethető vissza, amikor az emberek kizárólag a természetre, az éghajlatra és az időjárási viszonyokra voltak utalva. Akkoriban nem volt lehetőség nagy élelmiszer-készletek felhalmozására. Az évet két részre osztották: a fény és a növekedés idejére, azaz a zöldülő természet, a tavasz és nyár hónapjaira. A második szakasz az ősz és tél, a sötétség időszaka, amikor megpihen a természet.
A természet haragjának lecsillapítását szolgáló rítusok és szokások gyakran ötvözik a keresztény és kereszténység előtti, valamint hétköznapi és mitikus elemeket. Némelyikük még a mai napig is létezik, és emlékeztet bennünket a távoli múltra, valamint arra, hogyan próbálták legyőzni az éhezéstől és a szegénységtől való félelmet.
A vezetést Bazsó Borka, Nagy Dóra, Tihanyi Anna kurátorok tartják.
A programon való részvételhez belépőjegy váltása és tárlatvezetési díj is szükséges.
Belépőjegy a kiállításba
Jegyvásárlás a tárlatvezetésre