Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A gyűjteményi állandó kiállítás az intézmény több mint 150 éve gyarapodó gyűjteményéből építkezik, hogy egyedülálló történeteken keresztül gondolkodjon és gondolkodtasson a múzeum magyar és nemzetközi tárgyai által őrzött tudásról. A látványos tárlat nem kiemelt műtárgyak ragyogására épül, hanem arra törekszik, hogy a látogatók kreatív és részletgazdag megoldásokon keresztül felfedezhessék a tárgyak és történeteik egyediségét. Az adatgazdag kiállítás ezért igazi kaleidoszkóp: attól függően ki, mikor tekint bele, mindig változó, színes képet kap az őt körülvevő világról. Ezen a tárlatvezetésen az alábbi kérdésekre kaphatunk választ:
Milyen tárgyakat láthattak a Néprajzi Múzeum első állandó kiállításának látogatói 1898-ban? Vajon kik kezdtek el Magyarországon néprajzi tárgyakat gyűjteni? Milyen újfajta érdeklődés és társadalmi érzékenység kellett ahhoz, hogy megszülethessen egy teljesen új múzeumtípus, a néprajzi múzeum? Hogyan járult hozzá Xántus János kelet-ázsiai expedíciójának gyűjtése, a Bécsi Világkiállítás magyar néprajzi gyűjteménye, valamint az Ezredéves Kiállításon Néprajzi Faluja az első és a jelenlegi állandó kiállításhoz? Kik vagyunk? Honnan jöttünk? Miért különbözik a nyelvünk a legtöbb európai nyelvtől? Mit lehet tudni a magyarság eredetéről? Milyen szerepe van ma a Néprajzi Múzeum gyűjteményében, projektjeiben azoknak a tárgyaknak, amelyeket azok a kutatók, utazók gyűjtöttek a 19. és 20. században, akik abban a reményben indultak útnak Északkelet-Európába és Ázsiába, hogy megtalálják ezekre a kérdésekre a választ? Miért játszanak meghatározó szerepet ezek a kutatások, tárgyak a forrásközösségek kortárs kultúrájában?
A vezetést tartja: Gyarmati János muzeológus
Találkozópont: központi információs pult (-2. szint)
A programon való részvételhez belépőjegy váltása és tárlatvezetési díj is szükséges. A belépőjegyekről további információ az alábbi linken.
Belépőjegy a kiállításba
Jegyvásárlás a tárlatvezetésre