Elefántcsont kürt
2013. november
Ezt az elefántcsontból készített, faragott motívumokkal díszített, végén hiányos kürtöt Kalmár Jenő (1873-1937) ajándékozta a Néprajzi Múzeumnak 1916-ban, egy 223 darabos gyűjtemény részeként. A Német Dél-Kameruni Társaság alkalmazottjaként kereskedelmi célú utazásai során bejárta a nyugat-afrikai országot, s eközben a bantu népek életét tanulmányozta, valamint tárgyakat is gyűjtött.

A több mint tíz évig tartó kameruni tartózkodása alatt tett megfigyeléseiről Kameruni néger népszokások címmel a Néprajzi Értesítő egyik 1931-es számában számolt be. Büszkeséggel töltötte el, hogy a cikkben, amelyet saját fényképeivel illusztrált, olyan beavatási szertartással ismertethette meg az olvasókat, amelyet először neki sikerült tanulmányoznia egy dél-nyugat kameruni népnél. Míg erről a szertartásról részletesen írt, és tudósítása szerint hangfelvételeket is készített (ezeknek holléte egyelőre ismeretlen), addig a tárgygyűjteményéről nem hagyott az utókor számára adatokat. A gyűjtemény csaknem fele fegyvereket tartalmaz, de találni benne testdíszeket, szerszámokat, különféle típusú és anyagból készült háztartási felszerelést, hangszereket.

Vajon ki lehet ő? Talán maga Kalmár Jenő? Hiszen az alak nem hordoz magán negroid jegyeket - ámbár európai vonásai sem egyértelműen azonosíthatók. Vagy a puska használatáról/birtoklásáról kellene következtetnünk európai személyre?
És ha ezt a feltételezést fogadjuk el, akkor vajon milyen indíttatásból készült ez a tárgy? Talán egy helyi faragó akart kedveskedni Kalmár Jenőnek egy őt is megjelenítő ajándéktárggyal? Vagy maga Kalmár rendelte a már meglévő gyűjteményének darabjait és saját magát megörökítő kürtöt? Netán egy olyan tárgyról van szó, amely a rajta szereplő tárgyakat "reklámozta", és Kalmár ennek alapján szerezte be azokat?
Még milyen feltevéseket tehetünk? Önök mit gondolnak?
Földessy Edina
Elefántcsont kürt
Kamerun
19-20. század fordulója
Leltári szám: 109529
Tárgyfotók: Kerék Eszter