Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum 2010–2014 között tárgyközpontú kutatást végzett a Budapesten élő arab, ázsiai, dél-amerikai, indiai, orosz és török bevándorlók körében. Ennek eredményeként tanulmánykötetben és képes albumban mutatta be, hogy milyen élethelyzetek, történetek, sorsok sűrűsödhetnek a bevándorlók számára fontos tárgyakban. A kutatásban számos vegyes házasságban élő pár vagy annak egyik tagja részt vett. A kamarakiállítás témája a West Side Story című musical történetének ellenpontozása: olyan, bevándorlók és magyarok között kialakult szerelmek bemutatása, amelyek beteljesültek, együttéléssel, házassággal, családalapítással végződtek. Hiszen az emberek mobilitásának egyik állandó mozgatórugója egy másik kultúrából származó pár választása.
Gyakran nem a különbségek nagysága és mibenléte – legyenek azok etnikai, faji, vallási, életkori, iskolai végzettségtől függő vagy társadalmi eltérések – miatt húzódik határ két ember között, hanem mert a közösségük endogámnak tekinti magát, azt várva tagjaitól, hogy csakis egymás között házasodjanak. A „határátlépőket” kisebb-nagyobb szankciókkal sújthatják, amibe egyesek belebuknak, mások kapcsolata a „ketten mindenki ellen” helyzetben éppen hogy megszilárdulhat. Helyzetükből adódóan a vegyes házasságban élők fontos szerepet játszhatnak a közösségeik közötti politikai, gazdasági, társadalmi és kulturális kapcsolatok kialakításában és ápolásában, s gyermekeik szintén számos módon kapcsolódhatnak szüleik közösségéhez, nemzetéhez.
A bevándorlók személyes tárgyai ritkán válnak múzeumi tárgyakká, hiszen nap mint nap használják vagy a környezetükben szeretik tartani őket. A kiállítás az ő segítségükkel és tárgykölcsönzésüknek köszönhetően valósulhatott meg.
Kurátor: Földessy Edina
Munkatársak: Vörös Gabriella, Szeljak György
Helyszín: Erkel Szinház, Bartók Béla terem