Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Amit látunk: szemét, banálisnak és jelentéktelennek vélt tárgyak, halomban vagy szétszórva, elhagyva.
Ami bennük rejlik: megtett utak, sűrű élethelyzetek, személyes történetek, egy 21. századi sorsesemény lenyomata.
A múzeum egyik kutatócsoportja a 2015 nyarán felerősödött menekülthullám egyik meghatározó állomásán, a szerb-magyar határövezetben járt. A kutatók Röszkénél és Ásotthalomnál egy rövid terepbejáráson tárgyakat gyűjtöttek és fotódokumentációt készítettek. A határon elhagyott vagy elvesztett, leginkább szemétnek tűnő tárgyak nagyon is fontosak, hiszen meghatározza őket a használat és a gyűjtés helyszíne, időpontja. Olyan leleteknek tekinthetők, amelyek rétegekbe rendeződnek – szinte úgy, mint egy régészeti feltáráson –, és így összegyűjtve, egymás mellé helyezve, csoportosítva jól kirajzolják a migráció láthatatlan folyamatát, magának az útnak a megtételét, az emberek és tárgyak viszonyát egy sajátos élethelyzetben.
A padlótárlat mellett látható fotósorozat a röszkei terepmunkáról, a gyűjtésről és a tárgyak múzeumba kerülésének folyamatáról mesél: a terepre való megérkezés első pillanatától, a feldolgozás folyamatán át, egy darabjaiban talált dokumentum restaurálásáig. A képeket a Néprajzi Múzeum fotográfusa, Kerék Eszter készítette.
A kiállítás Foster Hannah Daisy, Földessy Edina, Joó Emese, Kerék Eszter, Szeljak György, Vörös Gabriella, Wilhelm Gábor és külső szakértőként dr. Mihálffy Balázs közreműködésével valósult meg.
Sziget Fesztivál, Múzeumi Negyed, Sátor határok nélkül Nyitva augusztus 10 – 16. naponta 13.00 – 20.00 óráig.
A Sátor határok nélkül / Tent without borders a párizsi Nemzeti Bevándorlástörténeti Múzeum (Musée national de l’histoire de l’immigration) és a Néprajzi Múzeum közös kiállítási és programhelyszíne, melynek teljes programja elérhető itt.