Programok

Zenélő szombatok a Néprajzi Múzeum citerakiállításában

Ha szombat, akkor citerazene! 2025. márc. 15. 15:00 - 16:00

A Néprajzi Múzeum 2025 januárjában a legkedveltebb népi hangszerről, a citeráról nyitott kiállítást. Mivel olyan hangszerről van szó, amelyet viszonylag könnyen el lehet készíteni és megszólaltatni, a kiállítás kurátorai arra törekedtek, hogy ezt az élményt is átadják a tárlaton az ott látható közel 90 hangszer, 20 hangfelvétel és 3 film mellett. Nemcsak interaktív alkalmazások, kipróbálható hangszerek kerültek a kiállításba, hanem a jelenkor citerásai adnak bizonyságot arról, hogy a citerazene hagyománya ma is él. 

A Vígan zengjetek, citerák! című hangszerkiállításhoz kapcsolódóan a Néprajzi Múzeum felhívást tett közzé a citerát kedvelő amatőr és professzionális zenészek, együttesek, diákok és tanárok számára, hogy a magyar nyelvterületen ma működő citerajátékosok és -zenekarok is láthatóvá, meghallgathatóvá váljanak a tárlaton egy digitális térképen, valamint élő citeramuzsikán keresztül. 2025. február 15-től június 28-ig szombatonként 15 órától a kiállítás saját színpada ad koncerteknek helyet, a gyűjtőkampányban részt vevő zenekarok fellépésével.  Az alábbiakban az ő bemutatkozásukat olvashatjuk!

 

2025.03.15. 15:00 
Esztam Citeraegyüttes és Ramazuri Citerazenekar 

Az Esztam Citeraegyüttes 2024-ben alakult Százhalombattán. Tagjai lelkes, a népi kultúra iránt elkötelezett nyugdíjasok, akik énekszóval és citerajátékkal igyekeznek még szélesebb körben megismertetni ezt a hangszert. Nagy Vivien népzenész vezetésével, 14 fővel működik ez a remek közösség. Céljuk, hogy minél több rendezvényre eljuthassanak és muzsikálhassanak. 

A Ramazuri együttes tagjai a Tisza'83 táborban ismerkedtek meg és kötöttek barátságot. 2010 óta rendszeresen tartanak Nagy Vivien vezetésével minitáborokat, ahol összejönnek és új csokrokat állítanak össze. A nagy távolságok ellenére az egymás és a zene iránti szeretet tartja egyben a csoportot. Szívesen zenélnek autentikus citeramuzsikát és bőgővel, harmonikával, tamburabráccsal kiegészülve átdolgozásokat is játszanak. Az együttes az ország különböző pontjairól - Budapest, Csévharaszt, Kunszentmiklós, Besnyő, Mezőtúr, Miskolc, Ráckeve - származó tagokat fog össze. 

 

A programon való részvételhez kizárólag kiállítási belépőjegy váltása szükséges.

A belépőjegyekről további információ az alábbi linken.

Online jegyvásárlás

JEGYEK