Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum két kiállításában egyszerre mutatja be a táplálkozás eltérő tapasztalatait: a táplálék hiányát, az éhezést, valamint a táplálkozás szükségleteken túlmutató, spirituális és rituális dimenzióit. A kiállítások nemcsak témájukban állnak egymással szemben, hanem földrajzi fókuszukban is: két különböző régiót és kultúrát hoznak közelebb a látogatókhoz.
A zágrábi Néprajzi Múzeum vándorkiállítása, a Korgó valóság – Az éhezés és az élelmiszer-bizonytalanság tapasztalatai, az éhség kérdéskörét vizsgálja különböző szempontokból. A tárlat globális dilemmákat érint, miközben Európára, azon belül Horvátországra és Magyarországra helyezi a hangsúlyt.
Ezzel szemben a Kínai Nemzeti Múzeum vándorkiállítása, a Fine Dining – Az ősi Kína gasztrotörténetei, Kína gazdag táplálkozáskultúráját mutatja be. A kiállítás kiemeli az étkezés rituális és spirituális jelentőségét, miközben az ősi Kína gasztronómiai hagyományait eleveníti fel.
A két kiállítást egyszerre megtekintve különleges lehetőség nyílik arra, hogy a látogatók a táplálkozás eltérő szintjeibe, életekbe és történetekbe nyerjenek bepillantást. A tárlatvezetések során a résztvevők izgalmas és gondolatébresztő párhuzamokat fedezhetnek fel az éhezés valósága és a gasztronómia spirituális dimenziói között.
11-12 óra- Fine Dining – Az ősi Kína gasztrotörténetei (Promgamváltozás! Betegség miatt a vezetést Wilhelm Gábor kurátor helyett Sári Tamás tárlatvezető tartja.)
12-13 óra - Korgó valóság – Az éhezés és az élelmiszer-bizonytalanság tapasztalatai (Bazsó Borka, Nagy Dóra és Tihanyi Anna vezetésével.)
Korgó valóság - Az éhezés és az élelmiszer-bizonytalanság tapasztalatai
A zágrábi Néprajzi Múzeumból érkező vendégkiállítás az éhezés és élelmiszer-bizonytalanság horvátországi és globális szinten tapasztalt problémáit többféle nézőpontból járja körbe. A Néprajzi Múzeum ezekkel lép párbeszédbe és teszi fel a kérdést: Melyek az éhezést és élelmiszer-bizonytalanságot övező közös tapasztalatok a történelmileg és földrajzilag is közeli két ország között? A szoros kapcsolat ellenére nem csak hasonló, de különböző szokások, tapasztalatok, gyakorlatok is felfedezhetőek. Ezt a diskurzust nyitjuk ki a budapesti látogatóközönség számára.
Fine Dining: Az ősi Kína gasztrotörtnetei
A Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei című, a messzi Kínából származó, Liechtensteint, Párizst és Hong Kongott is bejárt kiállítás jelenlegi állomása a budapesti Néprajzi Múzeum, ahol 2024. október 16-tól 2025. január 19-ig lesz megtekinthető. A páratlan tárlat mintegy 90 műtárgyat jelenít meg a Kínai Nemzeti Múzeum gyűjteményéből az ókortól a modern időkig. Ennek köszönhetően a Városligetben járó közönség mélységében is megismerheti a kínai étkezési szokások évezredeket átívelő hagyományait, azok mélységét, varázsát és sokszínűségét. A látogatók betekintést nyerhetnek egy olyan kultúrába, ahol az ételek és italok elkészítése nemcsak evést és ivást jelentett, hanem – többek között – spirituális erővel is bírt.
Milyen szerepet tölt be a főzés és étkezés Kína népének múltjában és jelenében? Hogyan formálta a gasztronómia a mindennapokat, hagyományokat, gondolkodást, de akár a politikát is? Mekkora jelentőséggel bír az étkezés kultúrája Kínában?
Jegyvásárlás