Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
Az öt év zárvatartás műtárgy gyarapodásából mutat be válogatást a Néprajzi Múzeum. A kiállítás április 14. (péntek) 14 órától látogatható.
Online jegyvásárlás
A budapesti Néprajzi Múzeum Európa egyik jelentős szakmúzeuma, új épületének köszönhetően pedig a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye. A költözés alatt a múzeum nem fogadott látogatókat, a külvilág számára zárva volt. A rendhagyó munkakörülmények ellenére azonban a múzeum gyűjteménye ez idő alatt is gyarapodott – a nagy jelentőségű szerzeményekből egy-egy válogatott kollekciót láthatnak az érdeklődők az április 14-én megnyílt Zárvatermő c. kiállításon.
A kiállítást Sebő Ferenc népzenekutató, Kossuth- és Nemzet Művésze díjas énekes, dalszerző nyitotta meg. A megnyitón elhangzott beszéde itt érhető el.
Asztal (részlet az asztallap festéséről). Gödöllő, 20. század első fele
Az elmúlt öt évben történt gyűjteménygyarapodás a múzeum állományában nemcsak számbeli növekedést, hanem minőségi változást is eredményezett: az új szerzemények különlegesebbé és teljesebbé teszik a múzeum gyűjteményeit. Két nagy magángyűjtemény – az 1360 darabos Román-gyűjtemény és a 671 darabos Knopp János kollekció - megvásárlása mellett ajándékok révén, terepmunkák eredményeivel, afrikai expedíció helyszíni gyűjtésével és további felajánlott és megvásárolt archívumi és tárgyi együttesekkel is gazdagodott a múzeum.
Női öltözet, az Állami Népi Együttes Ecseri lakodalmas című koreográfiájához készült színpadi jelmez. A női főszereplő újmenyecske-öltözete. Budapest/L’Étang-la-Ville, Franciaország 1970-es évek
A 17. századi céhládától a 18-19. századi szakrális tárgyakon, bútorokon át különleges kerámiákig terjednek az egyes korszakokat és készítési technikákat reprezentáló darabok. Emellett láthatók lesznek gombosi textilek, colari viseletek, bonyhádi bútorok is. A tárgyak sokfélesége miatt az intézmény gyűjteményeinek jelentős része érintett a gyarapodásban, így például az Afrika-gyűjtemény mellett a Bútor-, Egyházi-, Kerámia- valamint a Textil- és Viseletgyűjtemény is.
Az új szerzeményeket először láthatja a közönség áprilistól a Néprajzi Múzeum új épületében.