Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum hatalmas, új gyűjteményi kiállításában rajzok, festmények után kutatunk. Hosszú utunkra rajztáblával és írószerekkel megpakolva indulunk: székely kaput szemlélve, átányi szobán keresztüllibegve, mintákra és árnyékokra rácsodálkozva, a legszebb maszkválasztót kipipiálva, aztán Dudás Julcsi rajzainál megpihenve felelevenítünk népszokásokat, beszélgetünk a mi szokásainkról, babonákról, hiedelmekről, üvegképekre rápillantván kicsit a hitről is.
Ajánlott korosztály: 3–8. évfolyam
Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk.
A foglalkozás időtartama: 90 perc
Helyszín: a gyűjteményi kiállítás Terepen, Múzeumgalaxis és Népművészet kiállítási egységei
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 90 perc: 1950 Ft/fő
A belépőjegyekkel a MÉTA tér a látogatás napjától számított 10 napig ingyenesen látogatható.
Előzetes egyeztetés a muzeumpedagogia@neprajz.hu címen!
Jelentkezem a foglalkozásra! Általános információk a foglalkozásokról
* * *
Piros a szív, piros a tulipán, piros az alma, piros az orca, piros a tűz… A magyar népművészetben bizony a piros szín fordul elő a leggyakrabban, elsősorban az öröm, a lelkesedés és az ünnepi hangulat tolmácsolója. De mi a helyzet, ha a mi történetünkben éppen azért piros a király feje, mert bizony nagyon mérges lett? Legkisebb lányát elszerette egy ifjú pásztorlegény, és most bizonyítania kell, hogy megérdemli a királylány kezét! Segítsünk neki teljesíteni a lehetetlennek tűnő próbákat, és békítsük meg a király szívét!
Ajánlott korosztály: óvoda és 1., 2. évfolyam
A foglalkozás időtartama: 60 perc
Helyszín: a gyűjteményi kiállítás Népművészet időről időre kiállítási egysége
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 60 perc: 1700 Ft/fő
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy királylány, aki csak olyan kérőhöz kívánt feleségül menni, aki el tud bújni előle. Ez azonban lehetetlennek tűnt, mert a királylány olyan varázslattal bírt, amellyel bárkit bárhol megtalált. Vajon akad-e olyan kérő a földkerekségen, aki elrejtőzik előle? A falu kondása bátran vállalkozik a próbatételre, de bizony igencsak nehéz dolga van... Segítsünk neki eljutni a királylány szívéhez! Nézzük meg, hogyan kel életre a történetük, fedezzük fel, mit jelentenek a mesében és a tárgyakon is megjelenő szimbólumok!
Múzeumpedagógiai foglalkozássorozat élőszavas népmesemondással óvodásoknak és kisiskolásoknak a Néprajzi Múzeum gyűjteményi kiállításában.
Első állomás: Japán!
Xántus János gyűjtése nyomán először Japánba hajózunk, a mesék szigetére, ahol megelevenítünk két kis hőst: Isszunbósit, az arasznyit, ki kalandja elején nem kért mást az anyjától, csak tűt, fatányért és evőpálcikát – de vajon miért? És egy szépséges kis leányt, kinek fényessége még a császárt is rabul ejtette! Hogyan születtek, hova mentek, kikkel találkoztak, milyen kalandokban volt részük? Gyertek, hallgassátok meg, majd készítsünk együtt egy selyempapír legyezőt vagy lampiont, tussal megfestve. Így elevenítsük fel ennek az első nagy utazásnak a tárgyait.
Helyszín: A gyűjteményi kiállítás Kiállítások kora kiállítási egysége és a MÉTA tér
Senki sem kezdi hősként az életét, és kevesen vannak, akik azzá válnak. Mi ismerünk egy legényt, aki nem volt rest szembenézni az elé kerülő akadályokkal, legyen az egy gonosz banya, ijesztő bandita, ellenséges katona vagy épp egy óriás.
Honnan meríti bátorságát? Egy furfangos ötlet kell hozzá, vagy az erő számít, esetleg valami más? Hol rejtőznek, és bennünk is vannak ilyen képességek?
A Zoom kiállításában közösen keressük meg a János Vitéz történetének helyszíneit, szereplőit (falusi porta, pásztortárgyak, katonavilág, óriás eszközök, uralkodók, szerelmi szimbólumok, sárkányok, hajók, tündérek stb.), és műtárgyak segítségével árnyaljuk a Petőfi Sándor költői képeit.
Ajánljuk azoknak az osztályoknak, akik még nem ismerik a történetet, illetve azoknak is, akik már olvasták Petőfi klasszikusát. A foglalkozás új perspektívát kínál egy rendhagyó irodalomórára.
Ajánlott korosztály: nagycsoportos – 5. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: 90 perc Helyszín: ZOOM kiállítás Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 1 950, – Ft/fő
Fedezzük fel a Kerámiatérben a kerámiák sokféleségét! Ma használt tárgyainknak melyik kerámia lehet a régi párja? Hasonlítsuk össze formájuk, anyaguk, készítésük és használatuk alapján őket! Vajon miért változott meg az anyaguk, az előállításuk módja, ha a funkciójuk megmaradt? Milyen hatással vannak a tárgyak ránk és a környezetre? Hogyan és vajon miért kerülhetett be egy használati tárgy a múzeumba? Saját tárgyaink közül lehet-e majd valamikor múzeumi tárgy? Vajon mit fog mesélni rólunk? A foglalkozáson a fantáziánkat használva ezeket a kérdéseket vizsgáljuk meg közösen.
Ajánlott korosztály: 4. - 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: választható 45 vagy 90 perces változatban is Helyszín: Kerámiatér Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy 45-60 perc: 1 700,- Ft/fő 90 perc: 1 950,- Ft/fő A belépőjegyekkel a MÉTA tér a látogatás napjától számított 10 napig ingyenesen látogatható.
Interakciókra épülő, játékos tárlatvezetés diákcsoportoknak. Három kiállításon át keressük a Néprajzi Múzeum hovatartozását, "identitását" a kiállított tárgyak segítségével. Rendet teremtünk a ZOOM tárlat Ősrobbanás c. vitrinében, majd „átgaloppozunk” a Kerámiatér legkiemelkedőbb darabjaihoz. Utolsó állomásunk a gyűjteményi kiállítás Tárgyak élete része, ahol a Múzeumba került tárgyak történetével ismerkedünk meg.
Ajánlott korosztály: 4. - 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: 60 perc Helyszín: Kerámiatér, Zoom, Gyűjteményi kiállítás. Belépő: 1 650,- Ft/fő