Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
múzeumpedagógiai foglalkozás az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek időszaki kiállításhoz
Romák vagy cigányok? Melyik szót használjuk? Kik is ők pontosan? Mit tudott meg róluk Erdős Kamill etnográfus, és mi milyen kérdéseket tennénk fel a nevében? Találjuk ki a lehetséges válaszokat a kiállításban található képek és dokumentumok alapján! Váljunk interjúztatókká, interjúalanyokká és lépjünk közelebb a cigány történetek főszereplőihez! A foglalkozás végén pedig szőjük bele benyomásainkat egy gondolathálóba!
Az Uccu Alapítvány roma származású munkatársaival közösen fejlesztettük és tartjuk a foglalkozásokat, akiktől a diákok nemcsak a múltról, hanem a jelenről is feltehetik kérdéseiket.
Ajánlott korosztály: 7-12. évfolyam, egyetemisták, felnőttek
Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk.
A foglalkozás időtartama: 90 perc
Helyszín: Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek időszaki kiállítás
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 90 perc: 1 950,- Ft/fő
A belépőjegyekkel a MÉTA tér a látogatás napjától számított 10 napig ingyenesen látogatható.
Időpontot foglalok!
Általános információk a foglalkozásokról
***
Interakciókra épülő, játékos tárlatvezetés diákcsoportoknak. Három kiállításon át keressük a Néprajzi Múzeum hovatartozását, "identitását" a kiállított tárgyak segítségével. Rendet teremtünk a ZOOM tárlat Ősrobbanás c. vitrinében, majd „átgaloppozunk” a Kerámiatér legkiemelkedőbb darabjaihoz. A Zárvatermő c. kiállításban még saját identitástárgyainkat is összegyűjtjük, hogy a galopp végére a Múzeum mellett önmagunkat is jobban megismerhessük.
Ajánlott korosztály: 4. - 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: 60 perc Helyszín: Kerámiatér Belépő: 1 650,- Ft/fő
Életünk során számtalan formában előbb csak halmozunk, majd egyszer csak gyűjteni kezdünk, hol különleges, hol hétköznapi dolgokat. Ritkaság, mennyiség, érték, kötődés, praktikum…. vajon milyen szempontokból tesszük ezt? Mitől válik valami érdekessé számunkra, és mitől lesz mások számára, netalán egy múzeum számára is értékessé?
A résztvevők saját szokásaikon és tárgyaikon keresztül vizsgálhatják meg, hogyan válhat egy hétköznapi tárgy műtárggyá. Ebben a Zárvatermő c. kiállítás mellett, a ZOOM tárlat is segítségükre lesz.
Ajánlott korosztály: 5. évfolyam – 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: választható 60 vagy 90 perces változatban Helyszín: Zárvatermő és ZOOM c. kiállítás Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy 60 perc: 1 700,- Ft/fő 90 perc: 1 950,- Ft/fő
Időpontot foglalok! Általános információk a foglalkozásokról
* * *
A Zoom kiállítás feliratnélkülisége felveti a kérdést, hogy érthetőek-e a tárgyak önmagukban, kísérő szöveg nélkül is? A szövegeknek, feliratoknak milyen ereje és hatása van a befogadóra? Módosít egy tárgy értelmezésén vagy esetleg pontosítja azt? Ezekkel a gondolatokkal fogunk eljátszani a foglakozás során miközben a saját kép- és szöveghasználatunkat is tudatosabb szintre emelhetjük.
Ajánlott korosztály: 7.- 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: választható 45 vagy 90 perces változatban is Helyszín: Zoom c. kiállítás Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy 45-60 perc: 1 700,- Ft/fő 90 perc: 1 950,- Ft/fő A belépőjegyekkel a MÉTA tér a látogatás napjától számított 10 napig ingyenesen látogatható.
Fedezzük fel a Kerámiatérben a kerámiák sokféleségét! Ma használt tárgyainknak melyik kerámia lehet a régi párja? Hasonlítsuk össze formájuk, anyaguk, készítésük és használatuk alapján őket! Vajon miért változott meg az anyaguk, az előállításuk módja, ha a funkciójuk megmaradt? Milyen hatással vannak a tárgyak ránk és a környezetre?
Hogyan és vajon miért kerülhetett be egy használati tárgy a múzeumba? Saját tárgyaink közül lehet-e majd valamikor múzeumi tárgy? Vajon mit fog mesélni rólunk?
A foglalkozáson a fantáziánkat használva ezeket a kérdéseket vizsgáljuk meg közösen.
Ajánlott korosztály: 4. - 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: választható 45 vagy 90 perces változatban is Helyszín: Kerámiatér Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy 45-60 perc: 1 700,- Ft/fő 90 perc: 1 950,- Ft/fő A belépőjegyekkel a MÉTA tér a látogatás napjától számított 10 napig ingyenesen látogatható.
Szemlélődésre hívjuk az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum hihetetlenül nagyvonalú épületébe, melynek építése során rengeteg különleges megoldást alkalmaztak. Megkeressük az árulkodó nyomokat, hogy mitől múzeum egy múzeum. Megfejtjük, hogy az épület külső burkolata, miként közvetít a beltartalomról és az egyszerű fémrácsnak tűnő szerkezet, hogyan feszegeti a művészeti ágak közötti határokat. Az épületben pedig felfedezhetjük, hogy a kiállítások hogyan váltak esztétikailag is részévé a belső központitérnek. Előzetes regisztrációval vehető igénybe.
Ajánlott korosztály: 7. - 12. évfolyam (Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk) Foglalkozás időtartama: 90 perc Helyszín: Néprajzi Múzeum külső és belső terei A foglalkozás díja: 1 500,- Ft/fő