Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum hatalmas, új gyűjteményi kiállításában rajzok, festmények után kutatunk. Hosszú utunkra rajztáblával és írószerekkel megpakolva indulunk: székely kaput szemlélve, átányi szobán keresztüllibegve, mintákra és árnyékokra rácsodálkozva, a legszebb maszkválasztót kipipiálva, aztán Dudás Julcsi rajzainál megpihenve felelevenítünk népszokásokat, beszélgetünk a mi szokásainkról, babonákról, hiedelmekről, üvegképekre rápillantván kicsit a hitről is.
Ajánlott korosztály: 3–8. évfolyam
Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk.
A foglalkozás időtartama: 90 perc
Helyszín: a gyűjteményi kiállítás Terepen, Múzeumgalaxis és Népművészet kiállítási egységei
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 90 perc: 1950 Ft/fő
Jelentkezem a foglalkozásra! Általános információk a foglalkozásokról
Mi mit gondolunk a székelyekről és vajon ők mit gondolnak saját magukról?
Milyen jellegzetességek mentén különböztetünk meg egy nemzetet, egy népcsoportot és beszélünk sajátos kulturális helyzetekről?
A diákok kisebb csoportokban, különböző interaktív játékok, feladványok segítségével ismerkednek meg a székely identitás meghatározó elemeivel, és dolgozzák fel önállóan a kiállítás különböző tartalmait. Mit jelent a székely büszkeség, mi határozza meg és teszi jellegzetessé az életmódjukat, milyen a népművészetük, hitük, és a történelmük.
Ajánlott korosztály: 5 –12. évfolyam
A foglalkozás időtartama: 60 perc és 90 perc
Helyszín: a Székelyek – Örökség-mintázatok időszaki kiállítás
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 60 perc: 1700 Ft/fő, 90 perc: 1950 Ft/fő
Orra van, szája van, néha mozgó állkapcsa van. Néha állat, néha ember, legalábbis emberi. Néha olyan szellemszerű. Néha színes, néha fekete, néha ijesztő, néha vicces, néha fura, néha vonzó, néha mintha két arca lenne. Farsangkor is hordják, de látható szuperhősös filmben is. Japán színház? Védelem a kígyók ellen? Beavatás? – Mind igaz. A sokácoknál: busó. Tudod már? Ez a MASZK!
A Néprajzi Múzeum új, nagyszabású gyűjteményi kiállításában aktív, játékokkal teli, garantáltan izgalmas maszkfelfedező utunk végén még azt is megtudjuk, milyen itt mostanság a maszkok titkos élete. Pontosabban mi magunk járulunk hozzá.
Ajánlott korosztály: 5–8. évfolyam
Helyszín: a gyűjteményi kiállítás (Tárgyak élete és) Művészet és etnográfia kiállítási egysége
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 1950 Ft/fő
A nagyobbaknak szóló foglalkozás keretében a gyűjteményi kiállítás Tárgyak élete elnevezésű részével ismerkedünk meg. A tárgyak önmagukon túlmutató történetének feldolgozásával tárgy és ember kapcsolatát tanulmányozzuk. Keressük a választ arra, hogy vajon mely tárgyak, és miért válhatnak fontossá emberek és közösségek számára. Megvizsgáljuk azt is, milyen utat jár be egy tárgy, amíg bekerül egy múzeum gyűjteményébe. És vajon melyek a számunkra legfontosabb tárgyak? Hogyan változhat a viszonyunk egy tárgyhoz az idő múlásával?
A foglalkozás időtartama: 60 perc
Helyszín: a gyűjteményi kiállítás Tárgyak élete kiállítási egysége
Belépő: MÉTA csoportos foglalkozásjegy, 60 perc: 1700 Ft/fő
Interakciókra épülő, játékos tárlatvezetés diákcsoportoknak. Három kiállításon át keressük a Néprajzi Múzeum hovatartozását, "identitását" a kiállított tárgyak segítségével. Rendet teremtünk a ZOOM tárlat Ősrobbanás c. vitrinében, majd „átgaloppozunk” a Kerámiatér legkiemelkedőbb darabjaihoz. Utolsó állomásunk a gyűjteményi kiállítás Tárgyak élete része, ahol a Múzeumba került tárgyak történetével ismerkedünk meg.
Ajánlott korosztály: 4. - 12. évfolyam Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk. Foglalkozás időtartama: 60 perc Helyszín: Kerámiatér, Zoom, Gyűjteményi kiállítás Belépő: 1 650,- Ft/fő
Szemlélődésre hívjuk az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum hihetetlenül nagyvonalú épületébe, melynek építése során rengeteg különleges megoldást alkalmaztak. Megkeressük az árulkodó nyomokat, hogy mitől múzeum egy múzeum. Megfejtjük, hogy az épület külső burkolata, miként közvetít a beltartalomról és az egyszerű fémrácsnak tűnő szerkezet, hogyan feszegeti a művészeti ágak közötti határokat. Az épületben pedig felfedezhetjük, hogy a kiállítások hogyan váltak esztétikailag is részévé a belső központitérnek. Előzetes regisztrációval vehető igénybe.
Ajánlott korosztály: 7. - 12. évfolyam (Foglalkozásainkat a korosztályi igényeknek megfelelően differenciálva tartjuk) Foglalkozás időtartama: 90 perc Helyszín: Néprajzi Múzeum külső és belső terei A foglalkozás díja: 1 500,- Ft/fő