Néprajzi Múzeum
Budapest 1146, Dózsa György út 35.
Telefon: +36 1 474 2100
E-mail: info@neprajz.hu
A Néprajzi Múzeum 2024. november 30-án elhozza Budapestre a székelyföldi András-napok hangulatának minden ízét. A Székelyek – Örökség-mintázatok című kiállításhoz kapcsolódó rendezvényen lesz zene, tánc, kézműveskedés, az Etno Bistro étteremben pedig székely ételek közül rendelhetnek a vendégek.
Szent András napja a szerelmi jósló varázslások mellett a disznóvágások kezdetének időpontja is. A Székelyek kiállításban zajló interaktív, játékos gasztronómiai kalandozáson a disznóvágás hagyománya mellett székely ételekkel, italokkal ismerkedhetnek meg a látogatók, kiderül mi is a pityókás kenyér, kokojzapálinka, lása, cseh rántott vagy a borvíz. A gyerekek megismerkedhetnek a fazekasságon keresztül a nyomódúcos technikával és saját kezűleg készíthetnek agyagból poháralátéteket a székelyföldi kályhacsempék mintáinak felhasználásával.
A kiállítótérben a gasztronómiai kalandozásba Saly Noémi művelődéstörténésszel és a székelyföldi Csíkmadarasról érkezett Gáll-családdal vághatunk bele, az Andrásnapi szokásokról Vass Erika néprajzkutató mesél, a székely humort a Szomszédnéni Produkciós Iroda szolgáltatja. A Székelyek – Örökség-mintázatok című nagylélegzetű, látványos kiállítást Gyarmati Zsolt mutatja be. A csíkszeredai történész és kurátor tárlatvezetése a székely identitás, a megélhetés módozatai, a tárgyi kultúra, a kisvárosok öröksége, a gasztronómia és a fogyasztás, az öltözködés szokásai és hagyományai, a hiedelmek és a vallásosság kérdésköreire fókuszál.
A rendezvényen a csíkmadarasi Gáll-család életével is megismerkedhetünk, amit áthat a természet és a hagyomány tisztelete. Immár két évtizede gazdálkodnak és vendéglátással foglalkoznak egy műemlék malomportán. Levente őstermelő, turisztikai szakember, Tímea pedig a hagyományos székely konyha elkötelezett híve. A nagymamája kézzel írott kosztosfüzetéből varázsolt kulináris finomságokat Kölcsönkért kovász című Nagy sikerű könyvében tárja a közönség elé, amelyet most részleteiben is megismerhetünk ezen a tél örömeit éltető népszokásokat felelevenítő napon.
10:30–12:00 Kurátori átfogó vezetés
11:00–12:00 „András zárja a hegedűt.” Jeles napi szokások advent kezdetén. Vass Erika néprajzkutató előadása
11:00–12:30 A székelyföldi kályhacsempék világa – kézműves-foglalkozás gyerekeknek
11:00–13.00 András - napi MÉTA Matiné a Székelyek – Örökség - mintázatok című kiállításban
12:15–13:15 Felcsíktól Bukovináig – táncbemutató és tánctanítás. Közreműködik a Liget Táncakadémia
13:30–14:30 Guided tour of the exhibition SZÉKELYS
14:30–15:30 Tematikus, interaktív tárlatvezetés
15:00–16:30 A székelyföldi kályhacsempék világa – festés, írókázás, edényalátét-készítés workshop
16:00–17:00 Szakrális és világi gasztronómiai tradíciók Csíkban
17:00–17:20 András-napi stand up – székely viccek. Bálint Ferenc és Tóth Szabolcs, a Szomszédnéni Produkciós Iroda humoristáinak műsora
17:40–19:00 Székelyföld muzsikája – a Néprajzi Múzeum színpadán a Bekecs zenekar, táncot tanít Kiss Márton Zsolt és Nagy Dorka
---
All-in teljes árú napi belépő 5.500 Ft, kedvezményes 2.750 Ft Családi napi jegy (2 felnőtt és max. 3 gyermek) 7.900 Ft Napi programjegy díjmentes kiállítási belépő esetén 2.000 Ft A kormányrendelet által előírt kedvezményezetti kör (pl. pedagógusok, fogyatékkal élők, 70+ korosztály stb.) programjegy megvásárlásával tud részt venni az eseményen.
Jegyvásárlás
Beart kerámia: székely kályhacsempéik mintái felhasználásával készült kerámia tárgyak (utazóbögre, ékszertartó dobozka, falióra, falikép, nyakék, fülbevaló)
Fahéj design: kulcstartó és kitűzők - székely népviseletbe öltöztetett festett fa lány, fiú és állat figurák
Papné manufaktúra teakeverék: különféle gyógynövény válogatások
színező
képeslap és könyvjelző
A programváltoztatás jogát fenntartjuk!